Prostějovská skupina jeskyňářů je organizována pod Českou speleologickou společností.

"Oficiálně jsme základní organizace 7-03 Javoříčko. Sídlo máme v Prostějově, naše činnost se odvíjí v Konicko-mladečském krasu. Ten se rozkládá od Ludmírova až po Javoříčko," představil skupinu její předseda Miroslav Vaněk.

Socha TGM ze sněhu na prostějovském sídlišti
Tatíček Masaryk zdobí prostějovské sídliště Hloučela. Je ze sněhu

Dva mohykáni

Jeskyňáři z Prostějova prožili od svého založení v roce 1969 spoustu zajímavých akcí. Z původních zakladatelů už jsou aktivní pouze dva.

"Přesněji jen jeden, od začátku je tam jen Jirka Koudelka. Já přišel až v roce 1971. Současná členská základna činí jedenatřicet lidí," vypočítal Vaněk.

Místo u říčky Hané nedaleko Němčic nad Hanou, kde byla nalezena mrtvola
Na podzim našli u říčky Hané utopence. Teď už se ví, kdo to byl

Je to dřina

Činnost jeskyňářů je z pohledu neznalých dobrodružstvím.

"Ono to tak ale úplně není. Je to hlavně o práci. Když chcete u nás něco najít, tak musíte vytěžit kubíky sedimentu. Naše veškeré objevy jsou odměnou za obrovskou dřinu," říká Miroslav Vaněk a dodává: "Nejlepší kvalifikací pro naši práci, je umět se ohánět lopatou."

Rozhledna Kopaninka v Repechách
Kopaninka soutěží o rozhlednu roku. I vy ji můžete podpořit

Několik objevů

V uplynulém půlstoletí jsou prostějovští jeskyňáři podepsáni pod několika světově známými objevy.

"Naším pracovištěm byl Zkamenělý zámek. Následoval Ponor u smrku, v osmdesátých letech jsme začali dělat na puklině Vařekova chodba. Ta byla dlouhá zhruba dvanáct metrů. V současnosti už má celý jeskynní systém přes kilometr délky," informoval Vaněk a pokračoval: "Světově známá je Jeskyně Za hájovnou. Jsou tam nálezy koster jeskynního medvěda, jeskynního lva a dalších zvířat. V roce 2000 jsme objevili Narozeninovou chodbu. Jméno má takové proto, že jsme ji objevili v den mých padesátin."

Na svém kontě mají speleologové z Hané i jeskyni Plakátův sen nebo Velikonoční jeskyni.

"Jedná se ale jen o zlomek toho, co podzemí na Javoříčsku skrývá. Ten dosud neobjevený komplex bude obrovský," míní zkušený jeskyňář.

Plumlovská přehrada - pláž U vrbiček
Kdo s koho? Na přehradě se schyluje k „boji o pláž“

Mapující výstava

U příležitosti padesátin pak skupina Speleo Prostějov uspořádala i výstavu mapující její činnost.

"Je tam fotografický průřez celým padesátiletím. Jsou tam i snímky z různých společných činností, nejen z podzemí. Každoročně pořádáme turistický pochod, hráli jsme divadlo, jezdíme na vodu," vyjmenoval zlomek aktivit Miroslav Vaněk.

KRÁSY PODZEMÍ
Výstava Jaroslava Ircinga mapující činnost Speleologické skupiny České speleologické společnosti ZO 7-03 Javoříčko je k vidění denně v prostějovském kulturním domě DUHA ve Školní ulici v Prostějově.

Chátrající motel Čubernice u plumlovské přehrady
Čubernice půjde časem k zemi. Mají tam vyrůst rodinné domky