„Provádět záchranu z jeskyně, studny, kanalizace a podobných prostor je velmi fyzicky a časově náročné a po technické stránce komplikované. Všudypřítomné mazlavé bláto, kapající a tekoucí voda, stísněné prostory a nedostatek kvalitních kotevních míst pro lana, to jsou náročné podmínky pro zachraňovaného i záchranáře. Při záchranné akci tohoto typu musí záchranáři postupovat šetrně s ohledem na zlomeniny, poškození páteře a další závažná zranění, která si zraněný způsobil pádem," vysvětlil velitel družstva prostějovských hasičů Pavel Zatloukal.
Lezecká skupina prostějovských hasičů procvičovala svoje dovednosti v bývalém vápencovém lomu Velká Dohoda u Holštejna.
„Část lomu je využívána k adrenalinovým aktivitám sportovně založených dospělých i dětí a jeho součástí jsou i tři přírodní krasové jeskyně. Ve spolupráci se členem Moravského speleologického klubu Petrem Egem jsme vybrali jeskyni, ve které se již v minulosti stala ostrá záchranná akce, kdy návštěvník jeskyně uklouzl a vážně se zranil pádem do mnohametrové hloubky," popsal Pavel Zatloukal.
Pod dohledem tohoto zkušeného jeskyňáře trénovali hasiči sestup na dno jeskyně pomocí lanové techniky a poté provedli náročnou záchranu zraněného figuranta, kterého transportovali na povrch. Druhá část výcviku se pak odehrála v ohromné hladomorně zříceniny hradu Holštejn, která je vysoká sedmnáct metrů.
„Zde hasiči procvičili s čelovými svítilnami pohyb v náročném terénu se spoustou proláklin a velmi hlubokých šachet," uvedl Pavel Zatloukal.