Ti, kteří si v sobotu 12. dubna přivstali, mohli vidět na kolonádě náměstí T. G. Masaryka netypický obrázek. Od brzkého rána se to kolem morového sloupu hemžilo filmaři.

| Video: Youtube

„Začali jsme natáčet okolo šesté, abychom mohli zachytit první sluneční paprsky odrážející se od pozlacené sochy Panny Marie s dítětem, která shlíží na prostějovské náměstí od roku 1714," uvedl režisér Ondřej Sovík.

Mariánský sloupSloup se sochou Panny Marie je historicky spojený s morovou epidemií, která Prostějov zasáhla v roce 1714 a při níž zemřelo asi 250 lidí. Pro město to byla v krátké době další krutá rána, která na místní dopadla. Morová epidemie totiž přišla po ničivém požáru města v roce 1697. Vypravěč v dokumentu, měšťan a advokát Karel Antonín Schellenberger, který působil ve službách Lichtenštejnů, byl současníkem obou těchto katastrof. Vděk za přežití požáru a za následné odvrácení moru jej motivoval k tomu, aby ve městě postavil vítězný sloup věnovaný Panně Marii.

K filmování si štáb vypůjčil od technických služeb vysokozdvižnou plošinu.

„Chtěli jsme sloup nasnímat tak, abychom divákům přiblížili pohledy a detaily, které si jinak nemají možnost prohlédnout. Někteří členové štábu však trpí závratěmi a natáčení je tak stálo značnou dávku osobní oběti," usmál se Ondřej Sovík a dodal, že natáčení počátkem dubna mělo své důvody.

„Kvůli brzkému nástupu jara jsme museli natáčení urychlit. Olistěné stromy okolo sloupu by totiž bránily ve výhledu a značně by limitovaly možnosti toho, jak sloup natočit," vysvětlil režisér.

Uvedení snímku na svět trvalo necelé dva měsíce.

„Spolupracovali jsme s fundovaným historikem, abychom diváky co nejvíce zaujali, a s herci Moravského divadla v Olomouci, kteří nám pomáhali s výkladem. Komentář ke snímku namluvil člen souboru činohry Jaroslav Krejčí," uvedl dramaturg projektu Petr Dvořák.

Filmový štáb se dostal i na věž kostela Povýšení sv. Kříže, kde se speciálně pro jejich kameru rozezněl hlavní zvon.

„Chrám Jména Panny Marie ve Křtinách jsme navštívili kvůli vyobrazení požáru Prostějova, který také částečně souvisí s následnou stavbou sloupu," vysvětlili filmaři.

Dokument o prostějovském morovém sloupu vznikl v rámci projektu Památky Dnes, který chce prostřednictvím netradičně pojatých krátkých dokumentárních filmů popularizovat zajímavé kulturní památky.

„Projekt se zaměřuje nejen na památky známé, ale zejména ty, jež často míjíme bez povšimnutí, ale které si naši pozornost a péči zaslouží," vysvětlil Petr Dvořák.