„O dotaci požádáme v nejbližších dnech. V rámci projektu zároveň provedeme stavební úpravy nádvoří. Bude tam nová dlažba a proběhne oprava omítek a fasád," upřesnil náměstek primátora Zdeněk Fišer. Samotná letní scéna by měla mít pódium s pohyblivým zastřešením a bude vybavena osvětlovací i zvukovou technikou.

Komorní scéna nabízí obrovské možnosti využití pro širokou paletu kulturních aktivit.

„Mohli bychom se tam vrátit s programem Wolkerova Prostějova, který jsme po započetí rekonstrukce zámku přesouvali do zahrady Národního domu. Určitě zde mohou být akce Hanáckých slavností nebo třeba promítání outdoorových filmů a podobně," prohlásila vedoucí kulturního klubu Duha Alice Gregušová.

Důležité je technické zázemí

Podle ní velice záleží na tom, jaké bude mít scéna zázemí.

„Musí tam být odpovídající vybavení jak pro techniky, tak pro účinkující. Důležitá je při určitých typech akcí také možnost občerstvení," podotkla Gregušová. Letní scénu vítá jako dobrou alternativu pro komorní akce, které se tolik nehodí do Smetanových sadů. Vstup zámeckou branou organizátorům podstatně zjednoduší vybírání vstupného.

Taneční i divadelní sál

Letní scéna by mohla vhodně navázat na prostory základní umělecké školy. Ta zde má jak taneční sál v impozantním klenutém sklepení bývalé vinárny, tak i divadelní sál v prvním patře s jedinečnou malířskou výzdobou z období rané renesance.

„V celé republice je něco podobného pouze na zámku v Pardubicích. Tamní malby jsou však zřejmě o něco mladší a ne tak dobře dochované. Prostějov si nyní zaslouží významné místo na kulturní mapě raně renesanční Evropy," prohlásil o výzdobě sálu umělecký historik Vladimír Hrubý.

Po dokončení úprav nádvoří se tak zámek možná stane vyhledávaným kulturním centrem regionu, zvláště pokud budou mít diváci možnost navštívit i unikátní historické prostory.