„V současné době dokončujeme prostory pro základní uměleckou školu a zároveň pracujeme na fasádě severního a jižního křídla, kde se obnovují původní sgrafita," uvedl v úterý Miloslav Svoboda, který má na magistrátu opravy na starosti.

Pernštýnský zámek bude mít už brzy novou tvář zvenčí, v interiérech i na nádvoří.

Pernštýnský zámek v Prostějově - rozsáhlá rekonstrukce

„Na nádvoří jsme odstranili přístavbu, která vznikla při rekonstrukci na počátku dvacátého století. V místech, kde kdysi bývaly renesanční arkády, nyní roste zasklená přístavba. Říkali jsem si, že když může být taková věc v Louvre v Paříži, tak proč bychom nemohli mít moderní prvek i v prostějovském zámku," prohlásil Svoboda.

Nová konstrukce z mohutných dřevěných trámů, skla a oceli bude spojovat třídy základní umělecké školy ve všech patrech a umožní i přístup do podzemí zámku. V prostorách bývalé vinárny je taneční sál. K němu patří i technické zázemí a nová spojovací chodba.

„Ponechali jsme stěny z pohledového surového betonu, který tvoří zajímavý kontrast s historickými konstrukcemi nad zemí," uvedl Miloslav Svoboda. V klenutém sklepě už se rýsuje kostra nového jeviště.

Pernštýnský zámek v Prostějově - rozsáhlá rekonstrukce

Nechybí ani výtah

Součástí moderní přístavby je i výtah. Vzhledem k tomu, že zámek má různé úrovně podlaží, zajistí bezbariérový přístup do všech prostor i další zdviž v protilehlém rohu nádvoří, v místech, kde byly záchody.

Zvenčí se zámek přiblíží podobě, kterou měl před sto lety.

„Zjistili jsme, že při rekonstrukci v padesátých letech otloukli některá Köhlerova sgrafita. Ta nyní doplňujeme podle historických fotografií či původních kartonových šablon dochovaných v prostějovském muzeu," vysvětlil Svoboda.

Pernštýnský zámek v Prostějově - rozsáhlá rekonstrukce

Boj s vlhkostí

Stavebníci také úporně bojují s vlhkostí, kterou během staletí nasály silné kamenné zdi.

„Je potřeba zvolit vždy tu správnou technologii s ohledem na místo, na kterém pracujeme. Vlhkostnímu režimu totiž velmi uškodilo zasypání příkopu na dvou stranách zámku," uvedl specialista z odboru rozvoje a investic.

Někde tak musí stavebníci část zdiva vybourat a vyzdít znovu, jinde postačí fólie či speciální omítka. Problémem je rovněž sůl ve vysušeném zdivu. Ta ničí omítky zejména v místech, kde byly dříve stáje pro koně. V boji s živlem pomáhá vzduchotechnika, která odvádí vodní páry především z podzemních prostor. (pam)