Slavnostní ceremoniál se uskutečnil o velikonočních svátcích. Při něm byl Josef Kopecký společně s náčelníkem štábu rumunských pozemních sil generálporučíkem Iulianem Berdilou uveden do síně slávy na Vojenské škole velení a generálního štábu (Command and General Staff College).

Vojáci 71. mechanizovaného praporu Hranice si na Libavé vyzkoušeli nové taktické bojové simulátory.
Vojáci na Libavé poprvé vyzkoušeli nové soubojové lasery

První nominovaný z České republiky. Roční studium, které je ekvivalentem národního kariérového kurzu pro vyšší důstojníky, úspěšně absolvoval v roce 2002, tehdy ještě jako major. „Americký vojenský přidělenec v České republice plukovník Saliers tehdy mým nadřízeným doporučil, aby mě vyslali na tento kurz. Byla to pro mě výzva, měl jsem velká očekávání, ale nevěděl jsem, jak studium bude probíhat,“ přiblížil začátek generál Kopecký.

Česká armáda trénuje na Libavé ukrajinské vojáky.
Na Libavé cvičí ukrajinští vojáci. Děláme to taky pro naši obranu, uvedla armáda

Studoval společně s dalšími devadesáti účastníky z osmdesáti zemí. Stal se pátým členem z ročníku, který byl do síně slávy nominován a zároveň prvním z České republiky. „Zdejší studium mi dalo bezesporu dobrý základ pro mou další práci na různých národních i mezinárodních vedoucích pozicích. Naučil jsem se postupy plánování a rozhodování. Především leadership je stěžejní dovedností budoucích velitelů,“ dodal generál Kopecký.

Od roku 1944 tuto školu ukončilo 38 absolventů z Československa, respektive České republiky. Síň slávy této Vojenské vysoké školy vznikla v roce 1973 a v současnosti čítá 296 členů z celkem 80 zemí.

Nominace do síně slávy má svá kritéria, po absolvování studia se posuzují vojenské zásluhy, nebo dosáhnutí vyšších pozic ve vedení armády nebo ozbrojených složkách země. „Členové naší mezinárodní síně slávy představují absolutní vrchol osobních a profesionálních úspěchů vyšších vojenských důstojníků,“ řekl ve svém projevu velitel vojenské školy generálporučík Milford H. Beagle, Jr.

Generál je v síni slávy i ve Washingtonu

V roce 2008 začal studovat na Národní univerzitě obrany ve Washingtonu (National Defense University, National War College, Washington, USA). Toto dvanáctiměsíční studium bylo zaměřené jako vojenský kariérový kurz pro generály. V roce 2019 byl slavnostně uveden do síně slávy i zde. „Obou dekretů si velmi vážím, mají pro mne velkou osobní i profesní hodnotu,“ shrnul generál Kopecký.

Generálporučík Josef Kopecký

Se narodil 12. ledna 1964 v Prostějově, je absolventem Gymnázia Jiřího Wolkera.
Generál Kopecký začínal jako velitel tankové čety. Od tankového praporu se dostal přes mechanizovanou divizi až na zmíněné roční studium ve Fort Leavenworthu. Zanedlouho po absolvování začal působit na zahraničním pracovišti v německém Rheindahlenu. Ve své kariéře se stal velitelem 7. mechanizované brigády v Hranicích, velitelem Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově a velel i Pozemním silám AČR. Absolvoval také několik zahraničních operací na území Bosny a Hercegoviny, Kosova a Afghánistánu. Když v lednu v roce 2020 vzniklo Velitelství pro operace, stal se jeho velitelem. Zdroj: Armáda ČR