Spolek Hanácký Jeruzalém, který pečuje o židovské kulturní dědictví v Prostějově, se nyní obrátil na město s prosbou, zda by bylo možné umístit náhrobek rabína Horowitze na starém židovském hřbitově v dnešní Studentské ulici.

Od roku 2013 zde byla umístěna plastová replika náhrobku, tu však předloni zničili vandalové. Náhrobek by měl být zhotoven z tradičního bílého kamene.

Město Prostějov, které je vlastníkem hřbitova, bylo nedávno osloveno Tomášem Jelínkem, zástupcem nadace Kolel Damesek Eliezer, jež se zabývá obnovou židovských hřbitovů ve světě.

„Nadace, která s městem jedná o rehabilitaci starého židovského hřbitova, bude zároveň investorem výroby a instalace náhrobku,“ vyjasnil Michal Šmucr, předseda spolku Hanácký Jeruzalém, který nabídl, že vyřídí veškeré potřebné dokumenty a souhlasy památkářů.

„Nedávno jsme obdrželi vyjádření památkové péče prostějovského magistrátu, které s umístěním náhrobku souhlasí. O tomto stanovisku jsme informovali dopisem město Prostějov. Věřím v podporu města a dobrou spolupráci,“ dodal Šmucr.

Kroužkování labutí. Ilustrační foto
Ornitologové kroužkovali labutě, napadli je opilí ochránci

Náhrobek by měl být z bílého kamene s tesaným nápisem odpovídajícím původnímu historickému textu. Výška by měla být 1,40 metru. Před samotným osazením nového náhrobku budou odstraněny zbytky kovového rámu, který držel předchozí desku. Nový náhrobek rabína Horowitze by mohl být na plochu kulturní památky starého židovského hřbitova umístěn ještě do listopadu letošního roku.

„Statutární město Prostějov obdrželo žádost o umístění nového náhrobku rabína Horowitze. V současné době probíhají veškeré potřebné administrativně právní kroky související s touto žádostí,“ uvedl Jiří Rozehnal, náměstek primátora.

„Já osobně nevidím důvod, proč by tam náhrobek nemohl být umístěn. Je to uctění památky významné osobnosti,“ prozradila Marie Grigová, která kolem areálu Reálného gymnázia často prochází.

Od roku 2015 se pátrá po náhrobních kamenech ze starého židovského hřbitova. Hřbitov, který ministerstvo kultury prohlásilo v roce 2016 kulturní památkou, byl zpustošen v průběhu druhé světové války.

V letech 1943 a 1944 město rozprodávalo náhrobky jako stavební materiál. Náhrobní kameny si tehdy rozebrali obyvatelé z Prostějova a okolních vesnic a použili je například jako dlažbu na své dvorky. V 70. letech zde byl postaven areál školy. V červnu letošního roku byl v Žešově objeven náhrobek pocházející ze 17. století.

„Zdá se tedy, že zahrady a domy na Prostějovsku mohou vedle novějších náhrobků z 19. století ukrývat i kameny o dvě století starší," uvedl Tomáš Jelínek. Hanácký Jeruzalém tak pátrání po náhrobcích obnovil.

"Umístili jsme na našich webových stránkách výzvu a uvítáme jakoukoli informaci vedoucí k nalezení dalších náhrobků,“ upřesnila Jana Gáborová, členka rady spolku.

„Nový náhrobek rabína Horowitze by tak mohl důstojně připomenout místo posledního odpočinku významného prostějovského rabína a zároveň vzbudit v kolemjdoucích zájem o historii této lokality,“ uzavřel Tomáš Jelínek.

Rabín Cvi Jehošua Horowitz

Narodil se pravděpodobně 1754

Vrchní rabín v Jemnici 1778-1783

Vrchní rabín v Třebíči 1787-1800

Vrchní rabín v Prostějově 1811-1816

Zemřel v Prostějově 16. listopadu 1816