„Naše kamiony přímo do Ruska nejezdí. Ale ti dopravci, kteří do Ruska jezdí se zaměří teď na Česko nebo třeba Španělsko. Na přetlak přepravních kapacit tak budeme muset reagovat snížením ceny našich přepravních služeb," sdělila ředitelka divize FTL Anna Hanáková.

Například polští dopravci, kteří vyváželi jablka do Ruska, budou vyvážet více kvůli sankcím do Česka.

„Samozřejmě se nám zvýší konkurence, rozhodně tato situace pro nás není dobrá," dodala ředitelka Anna Hanáková s tím, že nepříznivé situaci nepomáhá ani oslabování koruny a zvyšování ceny eura.

V Laski jsou zatím v klidu

Vývoj protiruských sankcí sledují i další společnosti na Prostějovsku, a to především ti jejichž obchodním partnerem je právě Rusko.

„Zatím se nás protiruské sankce nijak nedotkly. Naštěstí nevyrábíme zbraně a máme vztahy s Ruskem dobré," sdělil v úterý Zdenek Zapletal, jednatel smržické společnosti Laski, která se zabývá výrobou profesionální komunální techniky.

Alkoholu se to nedotklo

V případě, že by se protiruské sankce dotkly lihovin. Pocítil by to například i největší výrobce lihovin s českým kapitálem, prostějovská společnost Granette a Starorežná Distilleries, která ve středu očekává návštěvu ruského partnera.

„V současné době se embargo nevztahuje na lihoviny, kdyby ale protiruské sankce směřovaly i na alkohol. Omezilo by nás to," sdělil generální ředitel společnosti Granette a Starorežná Distilleries Pavel Kadlec.

Monitoring situace

Podnikatelé v pátek vyzvali vládu, aby vytvořila krizový štáb složený z premiéra, ministrů a představitelů podniků, který by monitoroval situaci kolem protiruských sankcí a odvetných opatření Ruska.

S předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem o této možnosti hovořil předseda Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, jednatel prostějovské společnosti FTL.

„My tady z této schůzky vyzýváme vládu, aby okamžitě vytvořila nějaký monitorovací výbor nebo krizový štáb, kde budou rozhodující ministři v čele s premiérem za účasti podnikatelské sféry, a monitorovali jsme vývoj, jenž jak ze strany EU, tak ze strany Ruska bude dál probíhat," řekl v pátek Jaroslav Hanák.

Na Úřadu vlády se v úterý ráno poprvé sešla pracovní skupina pro hodnocení dopadů protiruských sankcí. Ministerstva průmyslu a obchodu a financí již kvůli unijním protiruským sankcím zveřejnila návod pro exportéry do Ruska. Vývozci se také mohou informovat na zelené lince MPO 800 133 331.