„Silnice jsou sjízdné, nemáme hlášenou žádnou uzavírku. Na silnicích, které jsou ošetřeny chemicky, leží slabá vrstva sněhové kaše. Provádíme úklid a prohrnutí komunikací," řekl v pondělí před desátou hodinou Petr Walter, vedoucí cestmistr z Konice.

Se sněhem bojují i pracovníci správy silnic na Prostějovsku.

„Vypadá to špatně, na silnicích leží od tří do pěti centimetrů sněhu. Máme problémy s technikou, venku máme všechny stroje a silnice solíme," řekl v pondělí dopoledne cestmistr z Prostějova Josef Grepl. 

SOUVISEJÍCÍ: V Olomouckém kraji několik hodin sněží, přibývají bouračky

Cesta do Jevíčka: Jen s řetezy

Z Nové Dědiny vyrážel brzy ráno do práce směrem na Jevíčko Petr Růžička. „Měli jsme sněhové řetězy na všech kolech. I tak se občas zdálo, že neprojedeme. Drsné," popisoval Růžička.Sněhová nadílka v Olšanech u Prostějova

Zamýšlí se, že v noci z neděle na pondělí nejspíš silničáře sněhová nadílka překvapila. Přes den ale správci silnic situaci zvládli. „Teď je to dobré, protažené a posypané," hodnotil Petr Růžička v pondělí odpoledne.

Zpoždění kvůli sněhu? Téměř žádná

Provoz na železnici sněhová nadílka v podstatě nebrzdila.

„Na Prostějovsku měl zpoždění pouze ranní rychlík mířící z Jeseníku, šlo o zhruba sedmnáct minut. Ostatní spoje byly v pořádku," zmínila se Kateřina Šubová, regionální tisková mluvčí Českých drah pro oblast Moravy.

Ani autobusy zpoždění nenabíraly. „Silnice jsou sjízdné, zpoždění nemáme," hlásil Lubomír Vojtila, majitel autobusové přepravy Vojtila Trans ze Smržic.

Jak viděli situaci na vozovkách řidiči taxíků? „Klouže to, ale dá se to. V Prostějově jsou hlavní tahy protažené," popsal jeden z řidičů prostějovské taxislužby Jaroslava Vítka.

Babičky úklid sněhu v Olšanech zvládly

S úklidem sněhové nadílky, která napadla z neděla na pondělí, si usedlíci v Olšanech u Prostějova poradit dokázali.Sněhová nadílka v Olšanech u Prostějova

„Můžu vám pomoct?" zeptal jsem se v pondělí dopoledne stařenky v šátku, která u před sokolským areálem v Olšanech u Prostějova odhazuje před svým domem sníh.

„Ne, odhážu to sama," odpověděla a dál neúnavně nabírala bílou nadílku na lopatu hrabla. O kus dál odhazoval sníh místní hospodský. „Dělám to už od šesté hodiny od rána před a je to cítit," přiznal.

Chodníky byly za dopoledne v Olšanech u Prostějova i díky píli seniorů uklizené. Na posolených silnicích, kde odklízel sníh jeden z místních zemědělců se svým traktorem a kde pracoval i malotraktor obce, se před polednem začala tvořit břečka. Sněžení ustalo jestě před dvanáctou hodinou.

Meteorologové předpovídají hned na úterý a středu výraznější oteplení s možností deště. Sníh tedy začne rychle tát. Nebezpečí ledovky ovšem bude hrozit kvůli nočním mrazíkům. Ty prý mají přijít od středy.