"Na Praděd vyrazilo letos sedm odvážlivců včetně desetiletého chlapce. Nejrychleji to zvládl Miloslav Lužný z Vícova, kterému jsme naměřili čas 5 hodin 46 minut," informoval zakladatel akce Zdeněk Balcařík.

Pivko nebo kafíčko a hurá do sedel. "Musíme se před vyjížďkou občerstvit. Zvláště když je dnes tak hezky," smála se parta Šneci v modrobílých cyklodresech nad půllitry pěnivého moku.

close Smržická šlapka oslavila v sobotu 25. ročník. Tradiční parta Šneci z Prostějova. info Zdroj: Deník/KČT Smržice zoom_in Smržická šlapka oslavila v sobotu 25. ročník. Tradiční parta Šneci z Prostějova.

Smržická šlapka láká každoročně stovky cyklistů, kteří poznávají ze sedel krásy střední Hané. "Dáme si sedmašedesátku, odpoledne musím ještě zařídit něco pracovního," usmíval se Martin, který vyrazil na vyjížďku společně se svou manželkou.

Nižší účast vinou pohodlnosti. "Počasí vyšlo skvěle a čekali jsme větší účast. Po covidu ale lidi poněkud zpohodlněli a těch akcí v okolí bylo docela dost, takže na staré časy, kdy jsme měli kolem tisícovky účastníků už můžeme jenom vzpomínat. Spousta turistů teď dává přednost pěší turistice," komentoval Balcařík.

GALERIE KČT SMRŽICE:

Fotogalerie: Smržická šlapka 2023, od KČT Smržice

Více lidí vyjelo do terénu. "Silniční trasy díky velkému provozu už tak nelákají, takže na ně vyjelo 162 cyklistů a 254 jich vyrazilo do terénu na horských kolech. Největší zájem byl o trasu 27 kilometrů, na kterou jich jelo 78," informoval organizátor. O cyklisty se v místě startu a cíle a na devíti kontrolních stanovištích staralo 41 členů KČT Smržice, takže celkově měla Smržická šlapka 457 účastníků.

close Smržická šlapka oslavila v sobotu 25. ročník. Nejmladším účastníkem byl vyhlášen Matyáš Richter. info Zdroj: Deník/KČT Smržice zoom_in Smržická šlapka oslavila v sobotu 25. ročník. Nejmladším účastníkem byl vyhlášen Matyáš Richter. "Překvapením pro nás byl Štěpán Janeček, který se za doprovodu dospělejšího cyklisty vydal ve svých deseti letech na Praděd. Tvrdil ale, že je na tak dlouhé trasy zvyklý a že to zvládne," doplnil Balcařík.

Nejmladším účastníkem byl vyhlášen Matyáš Richter. Ve svých 1,5 letech ho tatínek vezl ve vozíčku za kolem na trase 27 kilometrů. Nejstarším účastníkem se stal Vít Helia, který si ve svých 80 letech objel silniční trasu 15 kilometrů a ještě si ji trochu nadstavil.

Pořadatelé z KČT Smržice očekávají mnohem vyšší účast na jarním Smržickém vandru, který se koná v sobotu 19. května 2024.