Nejvíce zlobila Hloučela v Hamrech.

„Hned vpodvečer jsme svolali povodňovou komisi a přijali potřebná opatření. Vyhlásili jsme apel, aby se lidé nepřibližovali k rozvodněným tokům. Pak jsme spolu s hasiči monitorovali situaci přímo na místě. Asi nejdramatičtější byla situace v dolní části Hamer, kde k rozlití Hloučely chybělo přibližně dvacet centimetrů. Hamerští hasiči zde hlídkovali celou noc a byli připraveni v případě potřeby pytlovat,“ popsala starostka Plumlova Gabriela Jančíková.

Ve čtvrtečním odpoledni byla Hloučela u Soběsuk stále na 86 centimetrech, ale dále už nestoupá.

I Romže je na ústupu

Výrazný pokles zaznamenali i na Romži u Stražiska. Oproti rannímu měření klesla hladina o osm centimetrů na číslovku 59. Jen těsně pod ploty zahrad se drží hladina v blízkosti vrahovického koupaliště, kde se stéká s Hloučelou.

"Domácí říkal, že v noci byla výše, ale už je na ústupu," komentoval Jiří Božek, pracující na domu hned u koryta řeky.

Na III. stupni se ale Romže stále drží u Polkovic, pár kilometrů před soutokem s Moravou, i když už mírně klesla na 284 centimetrů.

"Zítra má zase pršet, tak se to zvedne a bude tu všechno pod vodou," komentovala situaci romská rodinka sbírající na břehu rozvodněné řeky ořechy.

Ve fotogalerii najdete snímky Hloučely v Hamrách a Romže po celé délce jejího toku.

Lidi v Olšanech u Prostějova pozlobila i Blata. Hasiči zde museli vyčistit stavidlo, ze kterého vytáhli i desetimetrový kmen. Říčka si to dále namířila na hranice okresů Prostějov a Olomouc a nadělala paseku v Bystročicích, kde vytvořila lagunu. Dobrovolní i profesionální hasiči tam mají plné ruce práce.

"V Bystročicích je aktuálně sedm jednotek s jedenácti čerpadly. Voda tam zaplavila několik sklepů a garáží," informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Blata se drží stále na prvním stupni, v Klopotovicích dosahuje hladina 221 centimetrů.

Mimo povodňové stupně už klesly Velká Haná u Vrchoslavic a Brodečka u Otaslavic.

Situace jinde v Olomouckém kraji