Řidiči neprojedou například v Nivě a Otinovsi, kde kraj schválil prostředky na opravu mostů.

Zapeklitá situace v Olšanech

Dočkají se ale i v jiných obcích. Jednou z nich jsou Olšany u Prostějova. Kolem obce se během roku uskuteční hned několik staveb, které si vyžádají uzavření silnic.

„Určitě bychom měli mít vše pod kontrolou tak, aby nedošlo k více stavbám naráz," říká starosta obce Milan Elfmark.

Kolem Olšan se totiž chystá uzavření rychlostní silnice mezi obcí a nájezdu nedaleko Hněvotína či oprava vozovky do Bystročic. Směrem k Prostějovu pak řidiči neprojedou na Studenec.

„V tomhle případě půjde o dlouhou uzavírku, stejně tak u dálnice. Jediným možným problémem by však mohla být uzavírka na Bystročice. Ta se navíc nemůže odložit na příští rok, v plánu už je rekonstrukce sjezdu na R 46," vysvětluje starosta Olšan u Prostějova s tím, že jde o zapeklitou situaci. „Mám trochu obavy," připouští.

Podobná situace v letošním roce čeká také Brodek u Prostějova. Uzavřený je tamní exit z rychlostní silnice i část obce.

Začne stavba rondelu na Přikrylově náměstí

Na silnici se bude pracovat také v Prostějově. Náměstkyně primátora Alena Rašková potvrdila, že se přes hlavní prázdniny bude stavět rondel na Přikrylově náměstí, tedy křižovatce Kostelecké ulice a Vápenice. Řidiči z této vyhlídky moc nadšení nejsou.

„Olšany a Brodek se mě moc netýkají, ale jen v Prostějově už je toho dost. Bude to veselé, místo zkusím objíždět přes Wolkerovu ulici. Netěším se, snad to ale v budoucnu zlepší provoz," říká Jana Rozehnalová.

Výšovice a Hrochov

Některé další stavby na Prostějovsku už začaly. V případě Výšovic a silnice mezi Hrochovem a Sečí jsou další etapou následující loňský stavební ruch. Ve Výšovicích například řidiči do konce června neprojedou severním koncem obce. Konec uzavírky v Hrochově je naopak v plánu na polovinu června. Pracuje se taky v Určicích a to hned na dvou místech v centru obce. Úpravy, jejichž konec je naplánovaný na konec června, se ale týkají postranních ulic. Řidiči, kteří Určicemi projíždějí, by tak neměly ovlivnit.

Odsun stavby v Bohuslavicích

Mapa kraje však ukazuje i další stavby. Mezi nimi i úpravy kanalizací ve Ptení a Bohuslavicích. Ve druhé z obcí se však termín prací posune.

„Na tento rok uzavírku kvůli kanalizaci neplánujeme. Zatím jsme totiž ve stádiu vyřizování stavebního povolení. A získání dotačních peněz na projekt není otázkou půl roku," říká starosta obce na severu okresu Roman Jedlička.

Problémy u Drahanovic

Ztížený je také průjezd z Čech pod Kosířem do Drahanovic. Silnice je v Drahanovicích zúžená a až ke křižovatce Na Nové jsou rychlostní omezení. Řidiči se také budou především ve výše položených částech Prostějovska připravit na opravy cest po zimě.

Náměstek olomouckého hejtmana Alois Mačák už dříve potvrdil, že má kraj k dispozici rekordní částku desítek milionů korun na rekonstrukce. Přesnou částku však neprozrazuje. „Budeme se jí zabývat na příští radě Olomouckého kraje. Nerad bych zatím uváděl ne zcela přesná čísla," vysvětluje.