„Počet nezaměstnaných neustále roste. V únoru jsme jich evidovali 3 648, z toho 724 bylo nových,“ uvedl mluvčí prostějovského ÚP Adolf Tomandl.

Dodal, že míra nezaměstnanosti během měsíce stoupla z 5,6 na 6,3 procenta.

Lidem bez práce může prostějovský úřad práce nabídnout jen sto čtyřicet volných míst.

„Mnoho z nich musíme pomáhat vytvářet sami. Například tím, že v rámci aktivní politiky zaměstnanosti přispíváme obcím, které pro naše klienty zřizují místa v podobě veřejně prospěšných prací,“ vysvětlil Tomandl.

Ekonomická krize, která je podle odborníků hlavní příčinou zvyšující se nezaměstnanosti, je také důvodem, proč se chystá propouštět pila Javořice ve Ptení.

„Vedení společnosti nám už minulý měsíc nahlásilo hromadné propouštění 376 zaměstnanců. O aktuální situaci nás zatím neinformovali,“ řekl Tomandl s tím že ke konci března skončí pracovní poměr pětašedesáti zaměstnancům španělské firmy, jež vyrábí elektronické součástky, CZ Eika se sídlem v Prostějově.

Co bude s pilou ve Ptení?

Co bude s více než tří set sedmdesáti zaměstnanci pily neví v tuto chvíli ani vedení podniku.

„Je velmi pravděpodobné, že v nejbližších dnech dojde ke spojení naší společnosti s dalším subjektem. Jak to bude fungovat dál, je otázkou času,“ řekl v pondělí manager závodu Jan Vařeka.

Pila Javořice nahlásila hromadné propouštění k prvnímu březnu. Své zaměstnance se zatím snaží udržet.

V únoru přibylo v evidenci prostějovského UP čtyřiadvacet šiček z Oděvního podniku Prostějov.

„V prvních pěti březnových dnech se u nás zaregistrovalo dalších 111 zaměstnanců OP,“ doplnil mluvčí úřadu.

Veřejně prospěšné práce

Prostějovský ÚP musí hledat možnosti, jak lidi bez místa zaměstnat.

„Jednou z nich jsou veřejně prospěšné práce. V průběhu března proběhne čtrnáct výběrových řízení v obcích našeho regionu. Například v Bedihošti, Vřesovicích a Želči zaměstnají dohromady osmnáct lidí. Kralice, Nezamyslice, Přemyslovice, Olšany u Prostějova, Dobromilice a Čehovice nabídnou po čtyřech volných místech,“ spočítal mluvčí úřadu práce Adolf Tomandl.

Dodal, že pro obce je to výhodné. Na každého zaměstnance dostanou příspěvek 9 430 korun. Tato částka pokryje veškeré náklady.

„Je na zvážení vedení obce, zda dá zaměstnanci nějakou tu korunu ze svého navíc,“ konstatoval Tomandl.