Obsluha vináren se v těchto dnech nezastaví. Mnozí potvrzují dlouhé fronty i během pracovní doby, kdy si zaměstnanci v obědové pauze zaskočí pro láhev burčáku.

„Víno mám moc rád, ale když je období burčáku, má se pít burčák. Nehledě na to, že je prospěšný zdraví! Osobně mám raději červený ve vyšším stadiu kvašení, když má ostřejší a kyselejší chuť. Ale vždy si jej vychutnávám ve vinárně, kde je příjemné prostředí i obsluha," pochvaloval si jeden z věrných návštěvníků vinárny Karel Pokorský.

Právě kvůli sladké chuti a nízkému obsahu alkoholu je burčák oblíbený i u lidí, kteří víno normálně nekonzumují.

Kupující se mohou setkat na pultech obchodů se dvěma různými názvy. Částečně zkvašený mošt a burčák, které mohou konzumenta zmást.

„Ve všech případech se jedná o částečně zkvašený hroznový mošt, avšak termín burčák používáme pouze v případě, že vinná réva, použitá k výrobě, pochází z Moravy. Zkvašenou hroznovou šťávu z jiných oblastí nazýváme částečně zkvašeným moštem," popsal Radek Pazour, jednatel 1. Filmové vinotéky v Prostějově.

Neřízené a bouřlivé kvašení

Obchodníci potvrzují, že o něco vyšší zájem je o bílý burčák, než o červený. Nejčastěji používanými odrůdami k výrobě moštu jsou révy Muškátu a Müller Thurgau.

„Oproti výrobě vína, kdy je fermentace uměle řízena a regulována, při vzniku burčáku probíhá neřízené a velmi bouřlivé kvašení. Rozdíl je i v přípravě červeného a bílého burčáku. Při výrobě bílého stačí nechat zkvasit vymačkanou šťávu ze žlutých bobulí, avšak šťáva z červených hroznů je taky bezbarvá. Proto do moštu přidáváme vymačkané červené slupky, aby se vylouhovaly a obarvily tak burčák do červena, což ještě urychluje dobu kvašení," uvedl Radek Pazour.

Burčáková sezóna začíná obvykle koncem srpna a končí začátkem listopadu, ale pokaždé je to ovlivněno počasím a úrodou vinné révy.

„My jsme sezónu nastartovali už na začátku srpna. Nechali jsme si dovést zachlazený hroznový mošt ze Slovenska, kde víno dozrává dříve, než u nás. Samotné kvašení pak proběhlo až na prodejnách, aby se k zákazníkovi dostal vždy čerstvý. Já osobně mám nejraději právě ten čerstvý, ručně vymačkaný burčák s kousky hroznů," doplnil Pazour.