Oficiální informace ovšem dosud pojišťovny provozovatelům nemocnic nezaslaly.

„Zatím pouze víme, že proběhlo jednání mezi svazem zdravotních pojišťoven a VZP, jehož výstupem by mohla být dohoda o uzavření dlouhodobých smluv se všemi třemi našimi nemocnicemi v Olomouckém kraji. Jaké představy pojišťovny mají, se teď dozvídáme přes média," reagovala mluvčí společnosti Středomoravská nemocniční Hana Szotkowská.

Společnost provozující nemocnice v Prostějově, Šternberku a v Přerově bude muset v těchto zařízeních zrušit celkem třicet lůžek.

„V žádném případě se ale nejedná o rušení nějakých oddělení, v tuto chvíli se bavíme o redukci jednotlivých lůžek," upozornila Szotkowská. Podle ní by optimalizace měla vypadat tak, že některá nemocniční pracoviště přijdou o jedno či dvě lůžka. Péče však zůstane zachována jako dříve.

Restrukturalizací už totiž nemocnice prošla před několika lety.

„Bylo to v letech 2008 až 2010. Tehdy se zrušilo například oční oddělení. Tuto fázi už máme ale za sebou a nic podobného se opakovat nemá," ujistila mluvčí.

Olomouc a Šternberk?

Optimalizace se dotkne i Fakultní nemocnice v Olomouci.

„Zásadní změny ve struktuře poskytované péče neočekáváme. Restrukturalizace lůžkového fondu u nás probíhala kontinuálně v posledních dvou letech, kdy jsme snížili počet lůžek téměř o patnáct procent," reagoval na jednání s pojišťovnami mluvčí olomoucké Fakultní nemocnice Egon Havrlant s tím, že do roku 2013 by měla „fakultka" vstupovat s 1 184 lůžky.

„Což je v současné době optimální počet pro dostatečné zajištění kvalitní péče o naše pacienty," ujistil Havrlant.

Pozitivní zprávou je, že pojišťovny se chystají uzavřít smlouvu i s nemocnicí ve Šternberku, které hrozily vážné problémy. Nemocnice se tak určitě vyhne zrušení, mohla by však přijít až o osm lůžek na gynekologii, neurologii a dětském oddělení. (pam)