„Teprve po skončení Prostějovského léta prodiskutujeme, co se podařilo, co je třeba zlepšit a zda program rozšířit tak, aby byl přitažlivý i pro cizince,“ reagoval prostějovský místostarosta Pavel Drmola.

Poznamenal, že projekt zatím láká obyvatele střední Moravy.

Děti si Prostějovské léto užívají

„Přestože nejsme ještě ani v polovině, už teď můžeme říct, že zájem o Prostějovské léto je potěšující. Smetanovy sady zažívají nápor stovek rodin s dětmi, které se účastní her, soutěží a kulturních akcí, a podobné je to i u Prvního prostějovského kinematografu.

Altánek byl v době promítání doslova v obležení více než dvou set diváků. Také program v aquaparku, v knihovně či Sportcentru se setkává s velkým ohlasem návštěvníků,“ zhodnotil Drmola.

Pokud by Prostějovské léto mělo lákat i cizince, museli by se organizátoři podle jeho názoru poprat především s jazykovou bariérou.

Móda by mohla přilákat turisty

Lukáš Andrýsek, vedoucí komise pro turistický ruch a podnikání, se domnívá, že by nebylo špatné prezentovat Prostějov jako město módy a uspořádat v centru několikadenní přehlídku oděvních produktů. Ta by v létě mohla zahraniční návštěvníky přitáhnout.

„Problémem u tak velké akce by ale nejspíš byla nedostatečná ubytovací kapacita ve městě,“ poznamenal s tím, že radnice by pro podobný podnik mohla být jen partnerem, nikoli pořadatelem.

„Je to tedy především v rukou soukromých firem, zda by o něco takového měly zájem,“ konstatoval Andrýsek.

Za čím sem mají jezdit?

Na projekt, který by cizince přilákal v létě do Prostějova, tak zatím čeká třeba Zdeněk Mlčoch, šéf jednoho z penzionů v Olomoucké ulici.

„Za čím sem mají lidé jezdit?“ ptá se sklesle.

Vypočítává, že centrum města zaujme jen pohledem na divadlo a radnici.

„Aquapark v Krasicích je malý, ten Olomoucký je lepší. Obávám se, že město pro rozvoj turismu nedělá nic. Chtělo by to nějaký nápad, třeba jako je westernové městečko v Boskovicích,“ zamyslel se.

Westernové městečko je soukromou investicí

Western park Boskovice však vznikl bez finanční podpory města.

„Jsme čistě privátním zařízením,“ potvrdil Luboš Jerry Procházka, jeden z jeho majitelů. Dodal, že ročně městečko navštíví okolo sta tisíc lidí a spousta z nich je právě z ciziny.

Jak se líbí Prostějovské kulturní léto právě vám? Máte k němu nějaké připomínky? Napadá vás nějaká možnost, jak oživit cestovní ruch ve městě? Diskutujte o tom s ostatními na webu.