Vlastní dopravní značka, informační tabule nebo ohrádka. Prostějov si svoje labutě hýčká, ale přes veškerou snahu, se přece jenom jejich počet snížil. Jedno mládě mělo genetickou vadu křídla a bylo převezeno do němčické záchranné stanice. Horší osud potkal jeho sourozence, jenž uhynul z důvodu otravy.

Postižené labuťátko má nový domov.

"Mládě s genetickou vadou křídla, která mu nikdy neumožní létat, si převzal pan Kňourek ze záchranné stanice v Němčicích nad Hanou," informovala Deník náměstkyně primátora Milada Sokolová.

"Umístil jsem ho na vodní plochu v biokoridoru u Němčic. Má tam klid, nehrozí, že by se tam nastěhovaly jiné labutě a chtěly ho vytlačit. Plocha je pro labutí pár malá," sdělil Deníku Drahoš Kňourek z němčické záchranné stanice.

Zemřelo na otravu

Horší osud potkal nedávnou druhé mládě.

"Bohužel je mrtvé. Osobně jsem byla přítomna situaci, kdy strážníci odváželi mládě do záchranné stanice v Přerově, kam jsem následně volala, ale přes noc zahynulo," popsala smutný osud Milada Sokolová a dodala: "Mládě zemřelo na otravu. Příčinou může být otrava toxinem (botulismus je nemoc letních měsíců) nebo strava, kterou lidé stále mláďata i přes spoustu varování krmí."

Momentálně se tedy pohybuje v Kolářových sadech a blízkém okolí šest mladých a dvě dospělé labutě. Do teplých krajů ale pravděpodobně neodletí.

"Dlouhodobější změna klimatu a celkové oteplení už nenutí některé druhy ptáků odlétat. Mezi nimi jsou i labutě, migrují spíše z důvodu nedostatku potravy, zima jim nevadí," vysvětluje Drahoš Kňourek.

Mláďata zamíří jinam

Mláďata si budou na jaře hledat nový domov.

"Je to příroda. Samec je ze svého teritoria vyžene. Stává se tak před dospělostí mláďat. Na jaře by si tak měly začít hledat nový domov," popisuje koloběh života Drahoš Kňourek.