"Modelů máme něco málo přes dvě stovky. Nejvíce si děti hrají s robotem, který skládá Rubikovu kostku. Hodně lidí obdivuje i model radnice a úspěch má i Star Wars sekce," informoval jeden z organizátorů výstavy Tomáš Lázna, který je sám autorem většiny vystavených exemplářů.

Kostku poskládá za minutu. "Robot není úplně mým autorským dílem. Jedná se o projekt, který jsem našel na internetu. Skládal jsem ho tedy podle předlohy jiného autora. Trvalo mi to jeden večer, trochu jsem ale bojoval s nahráním kódu," přiblížil Lázna s tím, že robot si poradí s každou variantou rozházených barev. "Problém mu udělá jen případ, kdy se přelepí barvičky na dílcích. Jinak si poradí se všemi variantami zhruba za minutu," dodává nadšený stavitel.

XXXI. Městský ples se v Prostějově nesl v duchu renesance. Přítomné ohromila nahá nymfa jako malířova modelka, 23. 4. 2022
VIDEO: Městský ples roztančil Národní dům, s nahou nymfou i hosty v kostýmech

Vláček funguje i po třiceti letech. "Zajímavostí je, že železniční dráha s vláčky byla složena v roce 1996. Převezli jsme ji sem a ihned po složení fungovala bezchybně," sdělil další z pořadatelů Karel Ondrůj, který společně s Tomášem Láznou vedou kroužky malých modelářů.

Výstava Prostějovské kostičky poutá zájem veřejnosti. Od pátku až do neděle ji navštívilo téměř čtyři sta lidí. "Máme z toho radost, že lidi chodí. Máme i komentované prohlídky s výkladem o stručné historii lega a popisem vystavených modelů," uzavírá Lázna.

Na výsledky šikovných prostějovských modelářů se mohou lidé podívat ještě v pondělí 25. dubna, kdy bude tělocvična v Domě dětí a mládeže na Vápenici otevřena od 15 do 19 hodin. Největším vystaveným modelem je prostějovská radnice v měřítku 1:50, pomyslné druhé místo má zmenšenina Titanicu. Oba modely jsou poskládány z více než devíti tisíc dílků.