Secesní stavební skvost opět září v původní kráse. V průběhu rozsáhlé rekonstrukce Národního domu, velkolepého díla architekta Jana Kotěry, se dočkala i divadelní část. Od začátku nové divadelní sezony mohou návštěvníci obdivovat původní vitráž nad balkonem a po vstupu přímo ve vestibulu odkrytý oválný světlík.

Více než sedmdesát let trvalo, než se odkryly zazděné vitráže.

"Byla obnovena vitráž nad balkonem hlediště a také byl obnoven otvor pro vitráž ve vstupním vestibulu. To jsou takové dvě největší změny, které pozná každý návštěvník divadla hned po vstupu," informovala ředitelka Městského divadla Jana Maršálková.

Náročné bádání

Právě obnovená vitráž nad balkonem zaujme na první pohled.

"Vznikla na základě dochovaných černobílých fotografií. Podle dostupné dokumentace a korespondence Jana Kotěry s výrobcem původní vitráže. Bohužel se nedochovala žádná barevná fotografie nebo kousek nějakého sklíčka. Barevnost se tedy musela odvíjet od stupňů černé a šedé barvy na dochovaných fotografiích," přibližuje ředitelka Maršálková.

"Také se zkoumaly zachovalé vitráže v Kotěrových stavbách. Takže vitráž nad balkonem je spíše takovou myšlenkou jak mohla barevně vypadat. Rozložení polí ale vychází přesně podle dobových snímků," dodala Maršálková.

S původními rámy

Otvory pro původní vitráže byly zazděny při německé přestavbě v letech 1942-1944.

"Otvory byly zazděny a až letos, kdy se původní otvory otevřely, bylo zjištěno, že tam zůstaly původní rámy. Ty byly následně renovovány a jsou tam použity," popisovala Jana Maršálková a pokračovala: "Například nad balkonem bylo zjištěno, že tam byla řada žároviček, které osvětlovaly původní vitráž. Bohužel nic skleněného v podobě střepů se tam nenašlo. Odstranilo se zazdění, opravil rám a do něj se vsadila vitráž."

Druhá vitráž ve vstupním vestibulu je zatím osazena jen mléčným sklem. "Zatím tam je lepené mléčné sklo. Je to připraveno na to až přijde čas, aby se tam také instalovala vitráž," uvedla ředitelka Městského divadla.

Více světla, více barev

Divadelní sezona odstartovala v předešlém týdnu a diváci si museli všimnout, že vnitřní prostory pořádně prokoukly.

"Celý interiér byl vymalován, položeny nové koberce. Celé divadlo se jakoby prosvětlilo a oživilo novými barvami. Byla vyměněna opona a také čalounění, které se vrátilo ke své původní olivově zelené barvě," uzavírá Jana Maršálková.

Národní dům v Prostějově je významnou kulturní památkou České republiky. Monumentální stavba Jana Kotěry patří ke skvostům české a moravské moderní architektury 20. století

Základní kámen byl položen 24. května 1906

Slavnostní otevření se konalo 30. listopadu a 1. prosince 1907

První rekonstrukce byla v letech 1956-1969

Další rekonstrukce byly započaty v roce 1985

V roce 1995 vznikl Program záchrany kulturní památky Národního domu v Prostějově

V letech 2006 a 2007 byly dokončeny opravy restaurace a divadla

Rekonstrukce fasády, střechy a restaurační zahrádky byla zahájena na jaře 2018

Rekonstrukce interiérů divadla byla zahájena na jaře 2019