Během celostátní akce ZUŠ Open se vrhli do představení svých dovedností ve výtvarnictví, herectví či tanci a mnohé lidi přiměli k tomu, aby se na chvíli zastavili a zaposlouchali či zadívali na jejich dílo.

Tanec i zpěv tak ovládl konický park a zámek, kuželna na prostějovském náměstí TGM se pak proměnila v improvizované jeviště zdejší Základní umělecké školy.

"Jsem zde úplnou náhodou. Je to hezké, suprové. Herci jsou moc šikovní," uvedla k výkonům třeba Olga Buryšková.

"Je to skvělé. Mladí ukazují hodně talentu. Pozval jsem se kamarád, který teď právě hraje, tak jsem dorazila," říká s pohledem na divadelní hru.

Mladí studenti herectví si vybrali divadelní automat, předváděli tak na požádání. A začali milostnou scénou pojatou jako komedie Del arte.

Ještě předtím se ale představili tanečnice ze ZUŠ. Postupně vystřídaly hodně rytmů, stejně tak doby, v nichž byly písně populární.

"Snažili jsme se hlavně o to, aby prostor dostal každý obor a pokud možno co nejvíce našich žáků. Jsou jich zde stovky," uvedla ředitelka prostějovské ZUŠ Hana Šprynarová. Upozornila tak na fakt, že program v Prostějově neprobíhal jen na hlavním náměstí. "V parku se představuje výtvarný obor, v kavárně Avatarka klavíristé. V další kavárně, Prostoru, se pak ukazují kytaristé. Na nádvoří zámku je pak naplánovaný koncert," prozradila ředitelka školy.Do žánrově pestrého programu ZUŠ Open pro veřejnost se v Olomouckém kraji zapojilo patnáct měst: Jeseník, Konice, Litovel, Loštice, Mohelnice, Němčice nad Hanou, Olomouc, Plumlov, Potštát, Prostějov, Přerov, Šumperk, Uničov, Vidnava, Zábřeh.

Nabízejí společné koncerty škol pod širým nebem, vystoupení dětí s profesionálními umělci i zkušenými filharmoniky, dílny, street art projekty či performance.

Pod heslem „Děti žijí uměním“ projekt podpoří výrazné osobnosti napříč uměleckými obory, na pozvání patronky ZUŠ Open Magdaleny Kožené přijali roli garantů Alice Nellis, Maxim Velčovský a Otto a Jiří Bubeníčkovi. Vstupné se neplatí.