„Do Prostějova jsem často jezdil s rodiči, kteří bydlí nedaleko. Vzpomínám si, že tu vždycky byla vynikající zmrzlina. Nikdy na ni nezapomenu,“ říká například herec Lumír Olšovský, známý z televizních seriálů Ošklivka Katka nebo Letiště.

Pro ty, kteří si lahůdku chtěli odvézt, byla připravená a vychlazená ve speciálních termoskách. Tradice pochoutky, kterou před čtvrt stoletím vyráběl sportovní klub železáren, však nezanikla. Firma Prostějovská zmrzlina se výroby tradičního pamlsku ujala v roce 1995. Přestože výroba zmrzliny pokračuje, v cukrárnách ve městě ji ale nekoupíte.

Můžete si ji dát jinde

„Vozíme ji do Olomouce, Kroměříže, Kojetína nebo Konice,“ vyjmenoval největší odbytiště firmy Rudolf Vágner. Jeho zákazníci si nemohou stěžovat na málo pestrý sortiment.

60 příchutí

close Zmrzlinář v akci zoom_in

„Vyrábíme zmrzliny ovocné, například citronovou, grepovou, mandarinkovou a s dalšími příchutěmi. Děláme také zmrzliny z mléka, což je třeba jahodová a meruňková, nebo smetanové s příchutěmi vanilkovou nebo punčovou,“ vyjmenoval Vágner, jehož firma zákazníky láká na celkem asi šedesát odstínů chuti.

Makedonská

V prostějovských ulicích však nejčastěji potkáte lidi blaženě lízající zmrzliny s vůní středomoří. „U nás vyrábíme makedonskou smetanovou zmrzlinu. Máme vlastní recepturu a zmrzlinu vyrábíme přímo v našem podniku,“ pochlubil se Samir Halimi z cukrárny Aida.

Chorvatská

Tradiční recept používá i Firket Emuši, který svou zmrzlinu točí v podloubí Prioru.

„Je to jadranská zmrzlina, taková, jaká se dělá v Chorvatsku. Směs do stroje si připravujeme samozřejmě sami,“ prozradil muž, který točil do kornoutků jahodovou a vanilkovou. „Vyrábíme také čokoládovou, ale dneska na ni není počasí,“ řekl a kývl směrem k bezmračné obloze.

Italská

Pokud má někdo chuť podívat se na druhý břeh Jadranu, může zavítat třeba do Floridy, kde připravují zmrzlinu italskou.

Na další točenou zmrzlinu mohou milovníci chladivého osvěžení narazit třeba v okénku pekárny mezi radnicí a spořitelnou. „Zmrzlinu děláme tady, ale směs pro její přípravu vozíme z Opočna,“ poznamenala s úsměvem Lucie Pořízková, která kvalitní opočenskou zmrzlinu točí.