Mrzne a prostějovští bezdomovci míří za teplem do Azylového centra v Určické ulici. „Lidé bez přístřeší k nám chodí jak ve dne, tak večer, aby přespali v noclehárně. Ta je nyní už v podstatě plná,“ uvedl šéf centra Jan Kalla s tím, že pro zájemce o přespání jsou schopni momentálně vyčlenit jen pár krizových lůžek.

Kala spočítal, že jen v úterý přišlo do jejich nízkoprahového centra devět klientů. „Ohřejí se, osprchují a dostanou polévku. Někteří pak zůstávají na noc v noclehárně, která je vyjma první noci zpoplatněná, jiní odcházejí,“ popsal aktuální situaci.

Kam míří? „Vím, že někteří přespávají v jezdeckých kasárnách a v dalších opuštěných budovách po celém městě. Jiní obývají pár stanů, ale neprozradím kde,“ odpověděl Kalla.

Že bezdomovci přespávají v objektu bývalých kasáren, které jsou v majetku města, potvrdila také Hana Burešová, která bydlí hned naproti a vídává je z oken.

„Strážníci sice na budovy dohlíží, ale k ničemu to nevede. Z jedněch dveří bezdomovce vykážou a do druhých se vzápětí nahrnou,“ tvrdí žena. „Už jednou tady kvůli nim hořelo a vůbec bych se nedivila, kdyby to tam chytlo znovu. Aspoň by to lehlo popelem a byl by klid,“ vyjádřila se Burešová.

Střecha jedné z budov kasáren vzplála před rokem. Poslední lednovou sobotu se vzňala od doutnajícího ohniště na půdě. Na požár přišli při obchůzce strážníci. Když budovu prohledali, našli v ní několik bezdomovců. Vyvedli je do bezpečí. Hasiči pak měli po většinu noci co dělat, aby požár zvládli.

Škoda, kterou plameny napáchaly, byla vyčíslena v řádech stovek tisíců korun. Viníka se ale najít nepodařilo. „Neměli jsme dostatek důkazů k tomu, abychom někoho obvinili,“ informovala již před časem prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Pokud by v jezdeckých kasárnách znovu hořelo a policisté by tentokrát pachatele usvědčili, hrozil by mu nejméně rok vězení nebo peněžitý trest.

Střecha jezdeckých kasáren je ohořelá dosud. Město chtělo celý tento areál nabídnout investorům, ale od záměru ustoupilo. Radnice to zdůvodnila aktuální světovou finanční krizí, která ve svých důsledcích brzdí velké projekty.