Zda k opravám dojde, záleží na získání dotací. Jasno má být nejdříve za dva měsíce.

Rekonstrukci oddělení léčebny dlouhodobě nemocných by uvítala Jaroslava z Prostějova.

„Moje babička leží na oddělení už sedm měsíců. Chodím k ní pravidelně na návštěvu a myslím, že prostory by už potřebovaly opravit. Hlavně bych uvítala nějaký koutek, kde bych si mohla s babičkou v klidu popovídat, protože na pokoji nemáme žádné soukromí," míní.

Projekt prostějovské nemocnice počítá s kompletní přestavbou LDN.

„Chtěli bychom přestavět prostory na bezbariérové, zrekonstruovat sociální zařízení a koupelny. Nový kabát také dostanou všechny pokoje a chodby včetně topení a elektrické instalace," informovala Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel, která spravuje prostějovskou nemocnici.

„Chceme oddělení přizpůsobit dnešním potřebám seniorů, proto plánujeme i přestavbu prostor pro ergoterepii a vytvoření místa s příjemným prostředím, kde by si starší lidé mohli povídat se svými rodinnými příslušníky," uvedla tisková mluvčí nemocnice a dodala, že projekt počítá i s vybudováním speciálních prostor pro duchovní služby.

Modernizace by se však neměla dotknout jen prostor oddělení, ale i jeho pomůcek, které by zlepšily kvalitu poskytované péče.

„Jedná se o nové pojízdné sprchovací vany, pojízdné a mobilní váhy, nová křesla, audiotechniku nebo přístroj pro rehabilitaci končetin," vyjmenovala Hana Szotkowská.

Desítky milionů korun

Kdy se nemocnice do rekonstrukce pustí, zatím není jasné. Vše totiž záleží na tom, zda se nemocnici podaří získat dotace z fondu švýcarsko-české spolupráce.

Projekt na modernizaci léčebny dlouhodobě nemocných totiž spolkne desítky milionů korun.

„Rekonstrukce si vyžádá celkem 32 milionů korun, přičemž 23,2 milionů by mělo přijít z fondu švýcarsko-české spolupráce," řekla Hana Szotkowská a dodala, že čtyři miliony půjdou ze státního rozpočtu a dalších pět milionů poskytne kraj z prostředků, které mu platí Středomoravská nemocniční za pronájem nemocnic.

Část peněz také poputuje na školení personálu.

„Považuji za to zásadní věc. Pevně věřím tomu, že dokážeme nejen zlepšit prostředí léčeben, ale také služby a vztahy ke klientům," řekl Michael Fischer, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Projekt má v současné chvíli na stole Ministerstvo zdravotnictví. Zda se prostějovské nemocnici na jeho realizaci podaří získat peníze, bude jasno nejdříve za dva měsíce.