Vítěz komunálních voleb v Prostějově, hnutí ANO 2011, sestavilo koalici spolu s Pévéčkem, ODS a ČSSD. Po týdenním vyjednávání se vytvořila dohoda, se kterou jsou výše zmíněná politická uskupení spokojena.

„Šlo o progresivní a konstruktivní diskusi ve všech směrech,“ uvádí lídr hnutí ANO 2011 František Jura. Právě on by měl při prvním zasedání zastupitelstva usednout do křesla primátora.

Jednání nebyla až tak bezproblémová, jak se na první pohled zdá.

„Vyskytly se určité názorové neshody. Museli jsme je doladit ke shodám. Diskutovali jsme i o možnosti přizvat některou z dalších stran, proto se to všechno tak protahovalo,“ komentoval František Jura a ke své nominaci na post primátora dodal: „Říkal jsem již před volbami, že pokud dostanu důvěru, tak se vzdám funkce náměstka hejtmana. Spousta lidí mi to možná nevěřila, ale já si za svým slovem stojím a postu náměstka se vzdám.“

Hejtman u stolu

Hostem při podepisování koaliční smlouvy byl i hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„Myslím, že koaliční dohoda je pro Prostějov dobrá. Pan náměstek Jura nám dal na vědomí, že pokud bude zvolen primátorem, tak dá svou funkci k dispozici. Náhradu už mám promyšlenou, ale je to věc dalšího jednání,“ sdělil Deníku Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

S koaliční smlouvou jsou všichni její účastníci spokojení.

„Za naši stranu mohu říci, že jsme dosáhli maxima. Jsou tam programové shody, nevidím problém při případném schvalování různých dohod. V rámci vyjednávání jsme za naši stranu navýsost spokojeni,“ dodal k dohodě Jiří Pospíšil (Pévéčko), jenž by měl být prvním náměstkem primátora.

Také lídryně ODS Milada Sokolová, která by měla být náměstkyní primátora, vznik dohody kvituje.

„My jsme se dohodli, že chceme jít tímto směrem a vstoupíme do této koalice. Myslíme si, že můžeme prosadit naše programové změny. Chtěla bych, aby se změnilo chování opozice vůči koalici,“ projevila přání Sokolová.

Další koaliční stranou je ČSSD.

„Vítězem voleb bylo ANO, a to rozdávalo karty. My jsme byli osloveni i protistranou. Vzhledem k tomu, že tam jsou lidé, kteří v nedávné době překročili meze slušného chování, tak ta dohoda s nimi nebyla z naší strany možná. Jiná možnost tak pro nás prakticky neexistovala,“ komentovala končící primátorka Alena Rašková.

Rašková náměstkem

V nově zvolené radě města Prostějova by mělo působit pět zástupců ANO 2011, po dvou pak z Pévéčka, ODS a ČSSD. Primátorem by se měl stát František Jura (ANO 2011), 1. náměstkem Jiří Pospíšil (Pévéčko), náměstky Jiří Rozehnal (ANO 2011), Jan Krchňavý (Pévéčko), Milada Sokolová (ODS) a Alena Rašková (ČSSD).

Jednání prvního zastupitelstva města Prostějova by se mělo uskutečnit v úterý 30. října.