„Doufám, že možnost podílet se na vyrobení nejdelší pružiny na světě, bude velkou atrakcí pro všechny naše hosty. Ale nemusí se bát, nebude to nic složitého," slibuje generální ředitel firmy HŽP Petr Vaněk.

Na všechny zájemce čeká v areálu firmy od 13.30 hodin také další zajímavý program.

Zahájí jej divadelní představení zaměřené na dětské diváky. Pro ně jsou na odpoledne připraveny aktivity jako malování na obličej, jízdy na koloběžkách či soutěže.

Oslava HŽP

Zájemci si mezitím mohou prohlédnout výrobní závod a podívat se, jakým způsobem se listové a šroubové pružiny tvářením za tepla vyrábí, a v jakých automobilech se vyskytují.

K vidění zde bude vojenská a hasičská technika i historický kočár, který pro pohodlnou jízdu jako předchůdce dnešních vozů využil v konstrukci listové pružiny.

V podvečer pak na dospělé čeká divadlo a koncert skupin Klementův Lazaret a ABBA revival. Večer akci zakončí bohatý ohňostroj. A nouze nebude ani o chutné občerstvení.

Návštěvníci budou mít možnost finančně podpořit společně s HŽP vážně nemocnou holčičku Emičku, za což obdrží jako poděkování malý dárek.

HŽP a.s. vyrábí podvozkové pružiny pro železniční a automobilový průmysl. Hlavními produkty jsou pružiny šroubové, listové a parabolické. 90 % produkce putuje na export zejména do zemí EU. Mezi největší odběratele patří globální společnosti jako Scania, DAF, Iveco, Alstom nebo Tatravagonka. Firma zaměstnává bezmála 300 lidí zejména z Prostějova a jeho okolí. Společnost HŽP v loňském roce změnila obchodní název z původních Hanáckých železáren a péroven v Prostějově.

Autor: Petra Jurásková