Letošní dostaveníčko veteránistů svedlo na jedno místo letité Aerovky, Škodovky, Jawy nebo také stálice socialistického automobilového průmyslu v podobě Wartburgu či žigulíku. Mezi všemi vystavenými kusy ale hrál prim Rolls Royce z roku 1954.

"Jedná se o vůz Silver Dawn, pohání ho řadový šestiválec. Firma uvádí, že výkon je dostatečný a spotřeba přiměřená," představil stručně legendu luxusu Hubert Grmela, technik prostějovského Veterán klubu.

Právě zmíněný Rolls Royce se stal vítězem vypsané soutěže elegance, zabodovala ale například i Tatra 613 z roku 1980.

"Máme napsaných jednadvacet automobilů a sedmnáct motocyklů. Letos se trochu na účasti podepsalo počasí, ale i tak se mají návštěvníci na co podívat," komentoval předseda pořádajícího veterán klubu Petr Studený a pokračoval: "Každý rok přijede někdo úplně nový. Jako ten krásný Rolls Royce."

O tom, které vozidlo obdrží ocenění v soutěži elegance rozhodovali samotní návštěvníci.

"Mně se nejvíce líbí ta velká černá Tatra," prozradil svůj tip pětiletý Davídek. I díky jeho hlasu se nakonec někdejší koráb komunistických papalášů umístil na druhé příčce.

Sbírat a opečovávat veterána není levná záležitost. Jak se dá takový veterán získat?

"Nejlepší je ho koupit. Jsou specializované noviny i portály. Cena se tvoří podle oblíbenosti značky nebo dostupnosti náhradních dílů. Klasický veterán do roku výroby 1945 přijde zhruba na milion korun," poodkryl trochu tajemno okolo historických vozidel Hubert Grmela.

Hanácký auto-moto veterán klub uspořádal akci ve spolupráci s městem Prostějov. Další velkou akcí jízda v okolí Němčic nad Hanou v sobotu 22. června.