Petice v níž se například praví, že glyfosát, nadužívaný herbicid a účinná složka produktu Roundup, je látka strukturou podobná bojové látce a v některých státech je již zakázaný. Město však zatím o zákazu používání Roundupu neuvažuje.

„Jedná se o povolený přípravek, který se používá v celé Evropě. Kdyby byl nějak extrémně škodlivý, tak by snad byl zakázaný,“ komentoval již dříve pro Deník náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Tradiční hasičská akce spojená s výlovem ve Slatinkách. 12.10. 2019
Výlov navštívily stovky lidí, hejtman jim tam obaloval kapry

Ranní šokující cesta

Občané a samotní iniciátoři petice však mají úplně jiné zkušenosti. "

Ve čtvrtek 19. září jsem zažila velmi nepříjemnou osobní zkušenost. Ráno mezi sedmou a osmou hodinou jsem šla venčit svého psa. Po cestě jsem míjela rodiče, kteří vodili své malé děti do mateřské školky. Cestou jsem potkala také několik pejskařů. V tomto čase bývá na ulicích celkem rušno. V jedné z bočních ulic jsem zahlédla muže oblečeného do ochranného oděvu, s rukavicemi, pokrývkou hlavy a pracovní obuví. Na zádech měl kanystr a v ruce držel hadici. Aplikoval Roundup," popisovala svůj zážitek Jana Jílková, jedna z iniciátorek petice.

"Nikde žádná cedulka, pouze v té ulici, kde právě probíhala aplikace. Ptala jsem se ho, kudy se mohu vrátit domů, ať se vyhnu ošetřeným plochám. Pán odpověděl, že místa, odkud jsem přišla, jsou kompletně hotová… Byla jsem v šoku. Jednalo se o ulici, na které je mateřská školka, dětské hřiště… Svoji fenu jsem vzala do náruče a takto jsem ji nesla až domů… Absurdní je, že chodník, který byl právě ošetřen, nevykazoval žádné známky zaplevelení," pokračovala Jílková.

Tragédie v obci Ponikev na Prostějovsku má šťastný konec. Ze smečky, která žila v naprosto otřesných podmínkách a kde se psi požírali navzájem, aby přežili, zůstávají v péči útulku Voříšek poslední dva kříženci plemene sibiřský husky.
Zbídačené psy z Ponikve zachránili, dva z nich ale stále lidem nevěří

Vše podle platné legislativy, zní z města

Ošetřování veřejné zeleně má v Prostějově na starosti firma FCC.

"Likvidaci nežádoucích plevelů na komunikacích a na plochách veřejné zeleně pro Statutární město Prostějov zajišťuje společnost FCC Prostějov, s.r.o. v souladu s platnou legislativou. Současná legislativa v ČR v návaznosti na legislativu EU plošně nezakazuje používání přípravku s obchodním názvem Roundup k hubení nežádoucích plevelů v městských zastavěných oblastech nebo v okolí železničních tratí a podobně," zní oficiální vyjádření tiskové mluvčí magistrátu Jany Gáborové.

Vedle Roundupu se na území města používá i Tartan, což je vlastně svým složením podobný glyfosát jako Roundup.

"V pátek 20. září byl na Sídlišti Svobody aplikován tartan. V místech, kde je travnatá plocha. Nyní jsou tam patrná obrovská vypálená kola. Opět se jedná o plochu nedaleko základní školy v místech, kde se pohybuje velké množství lidí a dětí. Navíc jsou tam i labutě nebo pobíhají zajíci," říká Jana Jílková.

Memoriál Gustava Frištenského v prostějovské sokolovně
Na Memoriál Frištenského v Prostějově dorazil i "Terminátor" Vémola

Smutný pohled na vypálené pásy

Ničitelé plevelů z FCC byli také spatřeni v Biokoridoru Hloučela. Někdy mezi 17. a 19. září se podobně „ošetřoval“ i nový parčík v Biokoridoru Hloučela. Nyní jsou tam široké vypálené travnaté plochy. Je to dost neuvěřitelný a současně smutný pohled na Biokoridor," přidává se s dalším místem Zdenka Funková z Prostějova.

Používáme i horkou vodu, hájí se město

Město ale používá k hubení plevelů i horkou tlakovou vodu.

"Od května 2019 společnost FCC Prostějov, s.r.o. provádí likvidaci nežádoucích plevelů na komunikacích také pomocí horké tlakové vody, což je vhodné používat například v blízkosti travnatých ploch, záhonů, dětských hřišť a sportovišť. Jedná se o alternativní doplnění chemické likvidace plevelů, jako v jiných městech v ČR. Dále společnost FCC Prostějov, s.r.o. od července 2019 používá na likvidaci nežádoucích plevelů přípravek Roundup Biaktiv, který je ekologicky nejšetrnější herbicid na použití v ekologicky citlivých oblastech, v lesnictví, vodním hospodářství a na veřejných plochách. Přípravek Tartan je lokálně používán k likvidaci části travnatých ploch, jako příprava pro založení nových okrasných záhonů," praví v oficiálním vyjádření náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Petici, prostřednictvím které mohou občané vyjádřit svůj nesouhlas s používáním glyfosátu a škodlivých látek k hubení plevele a ošetřování veřejné zeleně na území města Prostějova, mohou občané podepisovat do konce října. V současné době je petice na sedmi místech v Prostějově.

Pronásledování Audi Q7 na dálnici Brno - Olomouc
VIDEO: Dálniční honička. Šofér na kokainu sestřelil jiný vůz

PODPISOVÁ MÍSTA

Zverimex Zvěrokruh – Plumlovská ul. 456 (Albert), Prostějov

Zverimex Zvěrokruh – Konečná 25 (Tesco), Prostějov

Zverimex Monty (přízemí) – Dukelská brána 7 (Zlatá brána), Prostějov

Zverimex Laguna - Plumlovská ul. 104 (Billa), Prostějov

Kadeřnické studio Jiří Malý – Dolní 6, Prostějov

Pan Burger – Kravařova 9, Prostějov

Chovatelské potřeby (Pod žudrem) – Plumlovská 3, Prostějov