Těší se na kamarády. "Do školy jdu rád. Konečně se zase uvidím s Honzou," komentoval před vstupem do školy osmiletý Martin.

"Domácí výuka na počítači je fajn, ale dětem nic osobní vzájemný kontakt nenahradí. Navíc je distanční výuka obrovský nápor zvláště na pracující rodiče. Je dobře, že už jsou zase ve škole," sdělil Deníku tatínek malého Martina.

"V první řadě jsme se na děti moc těšili. Přípravy na znovuotevření školy nebyly moc velké. Víceméně jsme oprášili starší scénáře a překlopili je k aktuální variantě," informoval Dalibor Ovečka, ředitel prostějovské ZŠ Jana Železného.

Na vzduch do přírody

"Zásadní změnou je, že děti musí být celý den v rouškách. Budeme využívat blízkosti parku a děti budou chodit na kratší vycházky, aby se nadýchaly čerstvého vzduchu," popisuje ředitel Ovečka a pokračuje: "Problém nevidím ani v organizaci při výdeji obědů. Zatím jsou ve škole pouze prváčci a druháčci. Skupinky tak dokážeme oddělit."

Starší děti jsou očekávány.

"Už se moc těšíme na den, kdy se budou moci do lavic vrátit všechny děti. On line výuka sice funguje, ale osobní kontakt nedokáže nahradit. Věřím, že stejně jako všichni kantoři, se těší na návrat i všechny děti," uzavírá Dalibor Ovečka.

Nouzový stav a s tím spojené uzavření škol byl vyhlášen od pondělí 5. října 2020. Povolení návratu do škol pro žáky prvních a druhých tříd platí od středy 18. listopadu 2020. Starší děti budou nadále až do odvolání pokračovat ve vzdělávání formou distanční výuky.