Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyměřil Prostějovu půlmilionovou pokutu v roce 2006. Tvrdil, že město obešlo při výstavbě aquaparku zákon o veřejných zakázkách. Prostějov pokutu odmítal a soudy, na něž se obracel, sankci odmítali potvrdit. Ač souhlasily, že došlo k obejití zákona, po antimonopolním úřadu vyžadovali kvalitnější zdůvodnění rozhodnutí.

Vlastníkem aquaparku je společnost Mi Pro Stav, v níž má hlavní podíl radnice. Jednateli firmy jsou Aleš Hilčer, šéf společnosti Micos, město pak hájí zastupitel Tomáš Blumenstein (ODS).

Aquapark postavily společnosti Navrátil (jednatel Aleš Hilčer) a Pozemstav (předsedou představenstva je radní Zdeněk Peichl).

Sezónní oddechové centrum začalo sloužit v polovině roku 2006. Přišlo na čtvrt miliardy korun a město jej bude do roku 2014 splácet po zhruba šestadvaceti milionech ročně. Na svůj provoz pod křídly Domovní správy Prostějov, natož na vlastní úvěr či budoucí nezbytné rekonstrukce si areál nevydělává.

Skrytá podpora?

„Současný stav vede jednoznačně k tomu, že město Prostějov potichu poskytuje zakázanou podporu de minimis své domovní správě,“ komentuje hospodaření kolem aquaparku Prostějovan Roman Zelený.

Popisuje, že Mi Pro Stav – jedna městem ovládaná obchodní společnost, nefakturuje druhé obchodní společnosti vlastněné městem – Domovní správě Prostějov správnou cenu za nájem majetku.

„Tím, že jednu společnost nechává záměrně potichoučku tonout ve ztrátě a druhé tím pomáhá v hospodaření, narušuje trh,“ vyjádřil se Zelený.

Míní, že kdyby se úřad na ochranu hospodářské soutěže dozvěděl o poskytování skryté podpory de minimis, hrozí městu další pokuty.

„Jak to, že ani po 5 letech není schopna společnost Mi Pro Stav z výnosů své hlavní činnosti začít hradit své závazky?“ ptá se Roman Telený. Poukazuje, že kdyby takto podnikal jakýkoliv jiný soukromý subjekt, dávno by už skončil v konkurzu.

Pavel Drmola, bývalý prostějovský místostarosta a předchůdce Tomáše Blumensteina ve funkci jednatele Mi Pro Stavu, před časem veřejnost důrazně ubezpečil, že radnice aquapark nevybudoval proto, aby vydělával, ale aby posloužil lidem.

„Za projektem plovárny pro maminky s dětmi si stojím,“ vzkázal pak starosta Miroslav Pišťák.