„Právě o tuto částku by se mohly zvýšit výdaje na odměny představitelů města od zastupitelů po primátora.

„Myslím, že Prostějov si tenhle titul vzhledem k výsledkům jakých město dosahuje opravdu zaslouží,“ řekl starosta Miroslav Pišťák. „Zatím je brzy na to, říkat, jaké konkrétní přínosy by to mohlo pro město mít. Rozhodně mu to neuškodí,“ dodal.

Kolik berou a kolik budou brát?

Zastupitelé města prý neusilují o změnu právního postavení Prostějova kvůli penězům.

„Hrubý základní plat starosty je něco kolem šedesáti tisíc korun,“ uvedl Miroslav Pišťák. Jako primátor by si polepšil asi o pět tisíc korun. Stejně tak místostarostové, ze kterých by se stali náměstci primátora.

Další členové samosprávy města jsou neuvolnění, to znamená že své odměny pobírají k platu, který dostávají v zaměstnání. Radní si tak přijde na necelých dva a půl tisíce hrubého, řadový zastupitel na něco přes osm set korun, přičemž odměny za jednotlivé funkce se sčítají.

Neuvolnění členové samosprávy statutárního města pak pobírají odměny zhruba dvojnásobné. Velkou položkou v navýšení odměn budou zřejmě platy členů a předsedů komisí. V těch zasedá asi dvě stě lidí.

Další náklady pak bude zřejmě představovat fyzická výměna cedulí na městských budovách a razítek.

„Tyto náklady zatím vyčíslené nemáme, vzhledem k objemu prostředků, se kterými město hospodaří jsou zanedbatelné. Navíc tyto věci se i bez podobných změn obměňují průběžně,“ prohlásil starosta.

SOUVISEJÍCÍ

Přerov je statutární město, Prostějov chce být taky

Naláká Prostějov investory coby statutární město?

Statutární Přerov?

Pro srovnání může Prostějovu sloužit nedaleké statutární město Přerov. Leží také na hranici hanácké roviny a má něco přes šestačtyřicet tisíc obyvatel, což je asi o pět set více než Prostějov.

„Žádná dramatická změna to nebyla,“ uvedl náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín.

Příliv investorů do statutárního města se však nekonal.

„Podnikatele zajímá především infrastruktura a ta nám tu chybí. Hlavně vzhledem k tomu, že vláda už po léta slibuje dobudování dálnice a to se zatím stále protahuje,“ postěžoval si Hluzín.

Jakou odměnu kdo pobírá v Prostějově za svou práci podle vládních tabulek?

Starosta 57 358
Místostarosta 50 184

K tabulkovým platům náleží i

a podle rozhodnutí zastupitelstva

člen rady 2 423
předseda výboru zastupitelstva nebo komise rady 2 233
člen výboru, komise rady nebo zvláštního orgánu 1 910
člen zastupitelstva 827

plus odměny