Vlastníkem tržnice je Prostějov. Olomoucký investor Manthellan ji má na základě smlouvy, kterou radní posvětili na sklonku roku 2010, v nájmu. Správce tržiště – Domovní správa Prostějov (společnost ve vlastnictví města), je jen podnájemníkem investora. Manthellanu se za užívání plochy zavázala vyplácet 200 tisíc korun ročně.

Smlouva je pořád platná

„Smlouva nadále platí,“ konstatoval v pátek Vladimír Průša, ředitel domovní správy, která dříve platila městu za pronájem tržnice 300 tisíc korun ročně do obecní pokladny. Teď dává na konto privátní firmy 200 tisíc ročně. „Nemovitosti jsou jejich,“ vysvětluje Průša.

Na dotaz, zda Manthellan platí alespoň údržbu tržiště, odpověděl šéf domovní správy takto: „Drobné věci, jako jsou například opravy stolů či výměna žárovek, řešíme na vlastní náklady. Velké úpravy není důvod požadovat.“

Nájemní smlouvu s Manthellanem, který má v plánu postavit v lokalitě Společenského domu velkou obchodní galerii, schválila před více než rokem rada města Prostějova.

Olomoucký investor se za plochu o rozloze více než dvou fotbalových hřišť zavázal platit 30 korun za metr čtvereční ročně. Nájemné se mu ovšem odečte z kupní ceny parcel. Ta činí na základě znaleckého posudku 2214 korun za metr čtvereční.

Radní jakožto zvolení zastupitelé slibovali, že svou funkci budou vykonávat svědomitě, v zájmu města a jeho občanů. Otázkou je, jaký má Prostějov a jeho obyvatelé zájem na tom, aby soukromá firma vydělávala statisíce korun na trzích, kde své produkty nabízejí především drobní zemědělci, aniž by o prostor jakkoliv pečovala.

Jednají!?

„S Manthellanem jednáme o úpravách uzavřených smluv. Okruh projednávaných otázek však podrobně neznám. Obraťte se na místostarostu Pospíšila,“ odkázal v pátek prostějovský starosta Miroslav Pišťák (ČSSD).

Jiří Pospíšil (ODS) již dříve řekl, že změny ve smlouvách mají především řešit případný nezdar projektu výstavby galerie.

„Chceme, aby v případě, že investor svůj záměr neuskuteční, zůstaly pozemky v okolí Společenského domu nadále v majetku města. Jedná se zhruba o patnáct tisíc metrů čtverečních,“ konstatoval.

Ve věci tržnice se vyjádřil stejně jako ředitel domovní správy. „Smlouva s Manthellanem platí. Případné snížení nájmu je na další dohodě obou stran, já jsem pouze vyjednal snížení nájmu původního,“ poznamenal Jiří Pospíšil.

Jde o skandální záležitost

Pro Aleše Matyáška z opoziční TOP 09 je pronájem tržnice skandální záležitostí. Nechápe, jak rada města mohla posvětit smlouvu, která přináší soukromé společnosti zisk ve výši 200 tisíc korun za rok.

„Je to důkaz toho, jakým způsobem je prodej části centra města řízen. Smlouvu o smlouvách budoucích, která předznamenává zástavbu lokality Společenského domu obchodní galerií, vypracoval pro město sám investor, to znamená Manthellan. Radnice ji schválila bez právní analýzy, čemuž se může každý normální člověk jen divit,“ kroutí hlavou Matyášek.

Předseda kontrolního výboru Jaroslav Šlambor (opoziční KSČM) se podle svých slov začne situací kolem pronájmu tržnice zabývat na počátku příštího týdne.

Mluvčí Manthellanu Juraj Aláč vzkázal, že až do uzavření jednání s městem se k problematice vyjadřovat nebude. (rh)