Město Prostějov silvestrovský program připravený na náměstí T. G. Masaryka nicméně částečně redukuje 

„Videomapping, s nímž letos přicházíme namísto ohňostroje, jsme ještě na poslední chvíli nechali firmou upravit. Nabídneme jej v 17 i 20 hodin. Stejně tak ponecháme odpolední doprovodný taneční program pro děti, který končí v 17.30 hodin. Dále zůstane návštěvníkům k dispozici fotokoutek a budou se moci svézt kočárem taženým koňmi,“ uvedl primátor František Jura.

Již 28. ročník Vánočních trhů v Konici přitáhl tisíce lidí. Uchvátila je Bára Basiková a ohňostroj. 16.12. 2023
Úžasná Bára Basiková a parádní ohňostroj bavily v Konici tisíce lidí

Naopak doprovodný taneční program pro dospělé, který měl být původně na programu od 17.30 hodin, město Prostějov ruší.

„Věříme, že toto opatření lidé pochopí. Zároveň bychom chtěli všem popřát, aby prožili příjemný závěr letošního roku, a pevné zdraví v roce 2024,“ dodal František Jura.

Radnici ozářenou ohňostrojem viděli Prostějované loni s největší pravděpodobností naposledy. Silvestrovský ohňostroj v Prostějově. 31.12. 2022
Silvestr v Prostějově bude bez ohňostroje. Nahradí ho videomapping

Přerov ohnostroj ponechá

Město Přerov tradiční novoroční ohňostroj neruší, ač ministr vnitra Vít Rakušan vyzval obce, aby se s ohledem na tragické události, které se staly ve čtvrtek 21. prosince v Praze, této zábavy vzdaly.

„Po prosincové tragédii na Filozofické fakultě jsme zvažovali, jak se k uctění památky obětí postavit. A reagovali jsme okamžitě, u budovy radnice jsme zřídili pietní místo, kde lidé ještě stále mohou zapalovat svíčky a vzpomínat. Zrušili jsme část adventního programu a nabídli Přerovanům, aby v den státního smutku sdíleli minutu ticha na náměstí,“ připomněl primátor Petr Vrána.

Poslední prosincové dny letošního roku se lidé mohli setkávat pod vánočním stromem a trávit s přáteli a rodinami společné chvíle na koncertech. Také příchod nového roku mohou v Přerově přivítat společně.

„Přes toto ohromné neštěstí, které zasáhlo řadu rodin a nepřímo se dotklo všech slušných lidí, nechceme zastavit kulturní a společenský život ve městě,“ dodal primátor Petr Vrána. Ohňostroj bude v Přerově odpálen první lednový den úderem 18. hodiny z parčíku „u majáku“. V 18.30 hodin vystoupí na Masarykově náměstí oblíbená folkrocková kapela Fleret.

Litovel vyzývá občany

Město Litovel nepořádá silvestrovské ani novoroční ohňostroje už několik let, nicméně na dopis ministra vnitra také reaguje.

„Nyní sepisujeme prosbu adresovanou našim občanům, aby ohňostroje a hlučnou pyrotechniku omezili,“ sdělil ve čtvrtek starosta Viktor Kohout.

Na náměstí Přemysla Otakara má poslední den v roce od 15 hodin proběhnout dětská silvestrovská párty se soutěžemi, animačními tanci a malou diskotékou. Používání pyrotechniky během této akce je zakázáno, zda se však dětská párty uskuteční, není dosud jasné. „Zatím ji nerušíme, budeme o tom ještě jednat a konečné rozhodnutí padne v pátek,“ dodal Viktor Kohout.

Novoroční ohňostroj je tradicí také v Jeseníku, kde se lidé scházejí v 18 hodin na Masarykově náměstí. Zda tentokrát proběhne, není zatím jasné. „Oslovili jsme naše zastupitele s dotazem, zda ohňostroj uspořádat nebo jej zrušit. Rozhodneme o tom v pátek,“ uvedla starostka Zdeňka Blišťanová.