Co městu škodí je zřejmé. „Automobilová doprava, prach z polí a komíny,“ vyjmenovala prostějovská místostarostka Ivana Hemerková.

Spolu s Vladimírem Průšou, ředitelem Domovní správy Prostějov, se shodují, že drobné zdroje znečištění bývají pro zdraví usedlíků mnohem nebezpečnější, než ty velké.

„Komíny například družstevních domů jsou nízké. Za inverze, pokud partaje větrají, se jim ženou potenciálně rakovinotvorné látky přímo do bytů,“ poukázal Vladimír Průša. Míní proto, že pro zdraví lidí a čisté ovzduší je lepší být připojen k velké teplárně s vysokým komínem a co nejúčinnější technologií odbourávaní škodlivin.

„Zahrádkáři by se také v době inverze měli vyvarovat spalování listí a trávy,“ apeluje Hemerková.

Severní obchvat a zeleň

Místostarosta Zdeněk Fišer před nedávnem vyzval kraj, aby popohnal avizovanou stavbu severního obchvatu města. „Přijde nám, že se vše příliš vleče,“ podotkl Fišer. Obchvat má spojit Konečnou ulici na pomezí Prostějova a Držovic s Kosteleckou ulicí, výpadovkou na Konici. close zoom_in

„Kolem města i v něm plánujeme vysázet izolační zeleň,“ popisuje další ze zbraní proti zamořenému ovzduší Ivana Hemerková.

Dodává, že nový územní plán, který nejspíš čeká příští rok veřejné projednání, počítá nejen s výsadbou dřevin v polích u města, ale také se založením parků a alejí poblíž centra.

„Park jsme v rámci zpracování návrhu nového územního plánu umístili například do Jezdeckých kasáren,“ uvedl brněnský architekt Jakub Kynčl.

Josef Jankůj, správce městské zeleně, apeluje na výsadbu stromů, lapačů prachu, u frekventovaných vozovek vnitřního okruhu. „Komise životního prostředí nám v tomto směru předala podnět osázet Kosteleckou a Olomouckou ulici,“ přiblížila Ivana Hemerková.

Prostějovský starosta Miroslav Pišťák věří, že majitelé parcel, kde mají vyrůstat stromy, prokážou dobrou vůli a nebudou při výkupech šroubovat ceny půdy. „Domnívám se, že nám vyjdou vstříc,“ prohlásil Pišťák.

Rybník v Žešově a záplavová zóna v Močidýlkách

Plánuje město pustit se kromě výsadeb stromů i do budování vodních plochy, které také pročišťují vzduch?

„Stavbu mokřadu u Kolářových sadů jsme zavrhli kvůli obavám z náletů komárů. Diskutujeme však o možnosti obnovy rybníka v Žešově,“ reagoval starosta. Zároveň si však posteskl, že tato akce, pokud se do ní pustí, bude hodně drahá.

Radnice pak předpokládá vznik záplavové zóny v Močidýlkách – oblasti mezi zadní stranou areálu Agrostroje a říčky Hloučely. Měla by tudy vést vyvýšená cyklostezka, jež by tvořila hrázku poldru.