„Hasiči z Prostějova zde byli ve středu. Moc nám pomohli, především těmi třemi vysoušeči. Tato zařízení jsou u nás velmi potřeba, ale je jich bohužel velmi málo,“ vyjádřil se Petr Selinger, starosta Pertoltic pod Ralskem, vesnice na Českolipsku.

„Lidé byli opravdu rádi, že jsme přijeli,“ nechal se slyšet velitel dobrovolných hasičů z prostějovské místní části Vrahovice Miroslav Vantuch. „Některé domy v Pertolticích pod Ralskem zalila voda až do výše téměř dvou metrů. V nedalekých Marvarticích totiž praskla hráz rybníka,“ popsal situaci velitel vrahovických hasičů.

V Pertolticích pod Ralskem žije zhruba tři sta sedmdesát obyvatel ve sto dvaceti domech. „Voda zaplavila více než třetinu obydlí, konkrétně pětačtyřicet objektů,“ uvedl Vantuch.

Všem, kteří chtějí přispět na obnovu obcí poničených povodněmi, vzkazuje prostějovská mluvčí Jana Gáborová: „Kasičky, do nichž mohou dárci vhodit peníze na tento účel, budou stát od pondělí v kancelářích informační služby v přízemí prostějovské radnice a regionálního informačního centra, které funguje ve východním traktu zámku na Pernštýnském náměstí v Prostějově.“

Mluvčí poznamenala, že do konce srpna probíhá finanční sbírka i mezi zaměstnanci radnice. „Chceme tímto způsobem pomoci zaplavené obci Janská, která leží kousek od Národního parku České Švýcarsko,“ vysvětlila s tím, že urny na peněžní příspěvky jsou k dispozici na všech pracovištích úřadu.

Webové stránky obce Janská vydávají výmluvné svědectví o ničivé síle valící se vody: „Povodeň sedmého srpna, třetí stupeň povodňové aktivity. Rabštejnské údolí je neprůjezdné. Část obce je kvůli pádu sloupů vysokého napětí bez elektrického proudu. Třetina obyvatel je bez pitné vody. U dvou domů voda odplavila břeh až k základům. Patnáct domů je vytopených.“

Vedení obce Janská předpokládá, že škody budou vyšší než po záplavách z června letošního roku i z roku 2009.