„Na obnovu mariánského sloupu v Praze dáme částku ve výši osmadvaceti tisíc korun," řekl Pišťák. Dodal, že suma poslouží k nákupu jednoho ze základních kamenů sloupu.

„Jsem rád, že se na obnově mariánského sloupu bude moje rodné město podílet," reagoval na toto rozhodnutí Karel Kavička, první místopředseda a mluvčí Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

Sloup je skoro hotov

Kavička popsal, že sloup je již téměř hotový.

„Mariánská kamenická huť končí s jeho výrobou. Nyní je třeba pro dokončení sloupu ještě zajistit čtyřiadvacet bloků pískovce o rozměrech šedesát centimetrů na jeden metr do základů sloupu," uvedl.

Přiblížil, že s žádostí o sponzorství na vylomení a opracování bloků se jejich společnost obrátila na ta města v republice, kde stojí mariánské sloupy. Jedním z těchto sídel je i Prostějov.

TO JEŠTĚ NEVADIL. Mariánský sloup na snímku z roku 1885.

Mariánský sloup na snímku z roku 1885. FOTO: ČTK

Jména sponzorských měst vytesají do kamene

„Jména sponzorských měst budou vytesána po obvodu sloupu na věčnou paměť dárců" řekl mluvčí společnosti pro Obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

O obnovu sloupu usiluje zmíněná společnost již třiadvacet let.

„Zdá se, že naše úsilí se chýlí ke konci. Chystaná rekonstrukce Staroměstského náměstí má začít právě obnovou mariánského sloupu," konstatoval Karel Kavička.

Základní kámen mariánského sloupu položili na Staroměstském rynku 26. dubna 1650. Barokní stavba vysvěcená o dva roky později byla poděkováním za úspěšnou obranu pražského souměstí před Švédy.

Sloup stál na náměstí až do prvních dnů Československé republiky. Rozvášněný dav vedený Frantou Saurem ho strhl 3. listopadu 1918. Mělo jít o gesto namířené proti habsburskému režimu.