„Navštěvují mě rodiče s dětmi a znám se i se studenty. Od velké části těchto lidí slýchám to samé: ve městě je málo možností a Prostějov tak především mladším lidem nemá co nabídnout," říká Petra Raškovská.

„Přijde mi, že se zde pracuje pouze pro seniory. Přitom chybí pracovní příležitosti za slušnou mzdu, kulturní i sportovní vyžití. Kvalita služeb pokulhává a stejně tak obchod. A co se týká například velikonoc, tak během nich se tu nedělo téměř nic," vysvětluje svůj postoj Petra Raškovská.

Souhlasí s ní také student Pavel Riedl.

„Město není pro mladé lidi. Přijde mi, že by mohlo vyvíjet větší aktivitunic," míní.

Některá čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) jim přitom dávají zapravdu.

Střípky ze statistik

„Standardně jsou publikována data za přistěhovalé a vystěhovalé ve věku 0–14 let, 15–64 let a 65 a více let," vysvětluje Jiří Frelich z olomoucké pobočky ČSÚ.

Ze statistik, které redakci Deníku poskytl, vyplývá hned několik faktů. Například mezi lety 2004 a 2013 ubylo v Prostějově na tři tisíce obyvatel. Něco přes třetinu tvořili lidé v Držovicích, které se před osmi lety od města odtrhly. Domněnku Petry Raškovské však také potvrzují. Výrazně v Prostějově přibývá především starší generace, naopak počet lidí v produktivním věku trvale klesá. Záporná jsou také čísla u vystěhovalých lidí a zároveň prostějovská populace stárne. A to nepřetržitě nejméně od roku 2004 na současných více než čtyřicet dva let.

Rozhodují pracovní příležitosti, míní náměstkyně

Úbytek mladších lidí v Prostějově potvrzuje i náměstkyně primátora Alena Rašková.

„Dětí se rodí málo dlouhodobě a jde o obecný problém. Je to vidět i na tom, že třeba školky teď svou kapacitou opět dostačují," říká první náměstkyně. S tím, že za odchod převážně mladších lidi z Prostějova může nedostatek kulturního a jiného vyžití, Alena Rašková nesouhlasí.

„Co se týká kultury, je zde relativně dost příležitostí. Namátkou zmíním Divadlo Point a hudební soubory," říká.

Příčiny poklesu obyvatel vidí podle svých slov jinde.

„Lidé, kteří odchází na vysokou školu do Prahy nebo Brna, se nevrací. Jestli tady dostane nastupující inženýr něco přes dvacet tisíc, tam je to třeba kolem třiceti. Rozhoduje tedy podle mě práce. Tohle město příliš ovlivnit nemůže, je to spíše záležitost podnikatelské sféry," uvádí.