„U nás je z OP všech dvě stě zaměstnanců," řekl obchodní ředitel firmy Bern-hardt Fashion CZ Jindřich Koryčan a pokračoval: „Ale musím říci, že švadleny jsou dnes nedostatkové zboží. Pokud chceme sehnat kvalitního člověka na šití, je to velký problém."

Podle jeho slov byly švadleny z OP manuálně velmi zručné, a tak se uplatnily i v jiných oborech, kde hledali nové pracovníky.

„Myslím, že stále platí, že Prostějov je městem módy. Naše výrobky totiž putují do celého světa. Oblékají je lidé na všech kontinentech, snad vyjma Antarktidy, a chodí v nich i šlechtici, politici, šijeme i pro filmová studia," doplnil Jindřich Koryčan.

Švadleny si musíme vychovávat sami

Šičky z bývalého oděvářského gigantu našly pracovní uplatnění i ve firmě Koutný, která se specializuje na tradiční pánskou oděvní výrobu.

„U nás bývalé švadleny z OP pracují a jsme s nimi opravdu spokojení," řekl Pavel Koutný jr.

Také on si myslí, že kvalitních pracovnic ubylo a že na trhu práce v současné době není z koho vybírat. „Potřebovali bychom navýšit dílnu o deset lidí, ale zjistili jsme, že si nové švadleny budeme muset vychovat sami," doplnil.

Dnes dobrou neseženete

Naopak ve společnosti LUST Prostějov žádné šičky z OP nepracují.

„Kdysi bylo švadlen hodně, ale dnes dobrou neseženete," řekl majitel společnosti Lubomír Studený.

„Navíc se to dnes nepovažuje za finančně atraktivní a perspektivní zaměstnání. Poptávka po kvalitně ušitých oděvech klesá, trh je přesycen levným zbožím z řetězců. Myslím, že ani rodiče dětem takový učební obor nedoporučují," míní.

Korina Čechmánková šije ve svých firmách Bekasina lovecké oděvy, ve společnosti Mika zakázkové dámské oblečení. Také ona má podobnou zkušenost jako Lubomír Studený.

„Kvalitních švadlen je dnes opravdu málo. K nám se žádná nehlásila ani na stáž v rámci rekvalifikace. A ty zkušené z OP se po rozpadu závodů u nás o práci neucházely," řekla.

Autorka: Marcela Žůrková