Výdaje přesáhnou 1304 milionu korun, rozdíl mezi plánovanými příjmy činí 89 milionů korun.

Výrazná část peněz půjde na opravy a stavební investice. "Celková částka na investice a stavební opravy činí 293,8 milionů korun, což je 22,5 procenta z celkových výdajů rozpočtu města," komentoval předseda finančního výboru a radní Tomáš Blumenstein (ODS). "Na rozpočtu jsem ocenil některé investice, potěšily mě třeba položky na opravy silnic a chodníků. Oceňuji i uvolnění peněz na výkupy pozemků pro budování jižního pásu zeleně," uvedl opoziční zastupitel Martin Hájek (Na rovinu!), který ale schválení rozpočtu nepodpořil.

Vizualizace budoucí podoby prostějovské hvězdárny
Původní prostějovskou hvězdárnu nahradí tento obří kvádr. Jak se vám líbí?

Podpora profesionálního sportu se opozici nezamlouvá.

"Vadí mi výdaje na fiktivní marketing, který je ve skutečnosti jen skrytou formou podpory sportovního byznysu. Kritizoval jsem i další peníze do komerčního sportu, přičemž podpora sportovní infrastruktury, která slouží všem občanům mi nevadí," sdělil své výhrady Martin Hájek a vysvětlil své důvody, proč se při hlasování zdržel: "Celkově se mi nelíbilo, že rozpočet je schodkový a nehledá úspory tam, kde by se ušetřit dalo."

Restaurace Mc Donald´s poblíž sjezdu z D46 v severní části Prostějova se už blíží finální podobě. 13.12. 2022
VIDEO: Prostějovský McDonald's otevře co nevidět. Zhorší dopravu?

Schválení rozpočtu nepodpořili ani zbývající zástupci koalice Na rovinu!, když se zdrželi, proti byli pouze Petr Ošťádal a Jana Jílková ze stejné koalice.

Výrazná většina zvedla ruku v zastupitelstvu i finančním výboru. "Rozpočet je vyvážený, není ani rozhazovačný, ani příliš úsporný a měl by zajistit rozumný provoz města. Pokrývá nárůst provozních výdajů, který i na město dopadá a přesto dává velký prostor na městské investice," obhajoval rozhodnutí Tomáš Blumenstein a dodal: "Členové Finančního výboru návrh rozpočtu podpořili většinou přes 90 procent členů."

Roční výdaje města v roce 2023 budou ve výši 1304 milionu korun. Příjmy jsou plánované ve výši 1215 milionu korun a částka 89 milionu korun bude čerpána z rezerv.