Prostějovský rozpočet počítá s příjmy ve výši zhruba 684 milionů korun. Na investiční výdaje je nachystánu přibližně 162 milionů korun.

Rada Prostějova složená ze zástupců ČSSD a ODS návrh rozpočtu města pro rok 2013 před opozicí z řad TOP 09 a Janem Navrátilem, předsedou Strany zelených v Prostějově, v úterý odpoledne neobhájila.

Přesto dokument posvětila většina zastupitelských hla­sů.

„Pro návrh rozpočtu doporučený ke schválení radou hlasovalo pětadvacet zastupitelů," informovala mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Jan Navrátil není zastupitel. Do rozpravy k rozpočtu podal písemnou přihlášku jako občan. Zajímalo jej, jak se budou realizovat marketingové služby, na něž rozpočet vyčlenil sumu ve výši 4,2 milionu korun.

„Na tuto otázku neumí nikdo odpovědět. Teď je to pouze předpoklad, že jde o tuto sumu. Může být nižší," reagoval vyhýbavě primátor Miroslav Pišťák.

Zakázka na míru?

Město na dodavatele služeb v oblasti propagace a marketingu vypsalo soutěž. Předpokládaná hodnota zakázky na čtyři roky činí 14,2 milionu korun.

Výslednou cenu určí výsledek výběrového řízení, které končí ve čtvrtek 20. prosince.

„Řízení je postaveno tak, aby v něm zvítězila společnost pana Miroslava Černoška – TK PLUS," míní Navrátil.

Vysvětluje, že účastník tendru musí doložit pořádání mezinárodních akcí i vysoký obrat peněz.

Aleš Matyášek z TOP 09 tvrdí, že ve skutečnosti nejde v rámci výběru dodavatele o čistou propagaci a marketing, ale o skrytou podporu tenisu – výkladní skříně TK PLUS.

Tenisové úspěchy ostatně Miroslav Černošek prezentoval přímo v předsálí obřadní síně prostějovské radnice hned třemi poháry. Jedním z nich byl Davis Cup.

„Město by se mělo v rámci propagace představovat i v jiné sféře, než je sport," navrhuje Matyášek a žádá sbor zastupitelů o zrušení takto vypsaného výběrového řízení.

Jan Navrátil v této souvislosti poukazuje, že příští rok by se dožil slavný Prostějovan Otto Wichterle (vynálezce měkkých kontaktních čoček a silonu) 100 let.

„To by chtělo pořádně připomenout a třeba i uskutečnit setkání rodáků," zamýšlí se nad otázkou propagace města Navrátil. Wichterle se v Prostějově narodil 27. října 1913. Zemřel 18. srpna 1998 ve Stražisku.

Rekreace v Alpách

Opozici pak v rámci schvalování rozpočtu popíchla i otázka rekreace zaměstnanců města. Vyrážejí totiž do Zell am See.

Komu ubytování v Alpách patří?

Tajemník magistrátu Lubomír Baláš reagoval, že jde o tuzemského podnikatele. Jméno si ale vybavit nedokázal. „Dodám je do konce zasedání," slíbil Baláš.

Jaký název tajemník Matyáškovi předal se Prostějovskému deníku zjistit nepodařilo. Matyášek totiž v podvečer svůj mobilní telefon nezvedal.

Pro prioritní sporty rada v rozpočtu na rok 2013 vyčlenila téměř osm milionů korun. Přitom basketbal může, což neodmítl ani primátor, ve městě skončit. A proslýchá se, že potíže má i hokej.