Pacienti během procedury nebudou muset vystoupit z auta. Sestry jim přímo ve voze provedou výtěr z nosohltanu, který následně vyšetří oddělení mikrobiologie Nemocnice Prostějov.

„Tím vyloučíme jakýkoliv kontakt s dalšími osobami čekajícími na toto vyšetření,“ uvedla již o víkendu předsedkyně představenstva prostějovské nemocnice Marie Marsová. Zdravotnické zařízení na tuto práci vyčlení dvě zdravotní sestry a dvě administrativní pracovnice. Odběry potrvají denně od sedmé ranní do půl třetí odpoledne.

Pro ostatní pacienty, které bude přivážet vozidlo zdravotnické záchranné služby nebo se dostaví do nemocnice jiným způsobem, bude stále v provozu i pevné odběrové místo – akutní infekční ambulance v areálu nemocnice.

Nemocnice připravila tento typ odběrového místa především jako variantu omezující kontakt mezi indikovanými pacienty k omezení šíření infekce Covid-19. Odběrové místo u nemocnice vybudovali prostějovští příslušníci armádní 601. skupiny speciálních sil.

„Musím poděkovat prostějovské nemocnici v čele s Marií Marsovou, tak i armádě - společným úsilím se nám podařilo najít řešení. Obyvatelé Prostějova i okolních obcí to ocení,“ říká primátor František Jura, který hned v pondělí ráno dopravil přímo na místo čtyři sta respirátorů a stovku roušek, další vybavení by mohlo dorazit v úterý.

V souvislosti se zřízením nového odběrného místa zároveň město upozorňuje na změnu dopravního značení - z ulice Josefa Lady do ulice Mathonova je jednosměrka (pro příjezd do stanu, kde odběry probíhají). 

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

 

Koronavirus v Česku