Schodkový rozpočet se opět nekonal. Navzdory odhadům ekonomů, se Prostějov těší z výtečné finanční kondice. Plánovaná rozpočtová ztráta byla odhadována na konci minulého roku na 93,53 milionu korun.

Příjmy předčily všechna očekávání

"Našemu městu se podařilo získat více na příjmech, než jsme původně plánovali. Konkrétně o 12 procent více," komentuje potěšující situaci primátor František Jura (ANO), s tím, že jde o vynikající čísla.

"Ušetřili jsme i na výdajích. Dělá to přibližně 10 procent," dodává.

Finanční kondici mohou v jiných městech závidět

"Do budoucna je to pro všechny dobrá zpráva. Problémy s financemi nám nehrozí. Na kolena nás nesrazí ani nějaká mimořádná událost, jakou byla například nedávná pandemie," pochvaluje si Jura.

Recept je jednoduchý, musí se plánovat. "Musím říci, že jsme město převzali v dobré finanční kondici. Na tento trend jsme navázali. Snažíme se šetřit na provozních výdajích a pro investice hledáme další zdroje financování. Snažíme se mít připraveno co nejvíce kvalitních projektů a ve vhodné chvíli na ně získat dotační peníze," poodkrývá tajemství úspěchu primátor.

Důležitým faktorem je i skutečnost, že městský rozpočet není zatížen žádnými úvěry. "Prostějov nemá žádné dluhy. Podobných případů v České republice mnoho nenajdete," usmívá se spokojeně první muž města.

O tom, jakým směrem poputují ušetřené peníze rozhodne červnové zasedání zastupitelstva. S největší pravděpodobností se výrazný přebytek přesune do finančních rezerv města.

Rozpočtové hospodaření statutárního města Prostějova skončilo v roce 2023 kladným saldem příjmů a výdajů ve výši 222,47 milionu korun.Plánovaná rozpočtová ztráta ke 31. 12. 2023 byla 93,53 milionu korun.