Energická zábava a hlavně vysoká umělecká úroveň přilákala do hlediště stovky lidí. Vyprodaný divadelní sál mohl ocenit nejen díla začínajících mladých módních tvůrců z prostějovské Střední školy designu a módy (SŠDAM), ale i zkušených návrhářů, jako jsou Iveta Řádková či Petr Kalouda.

Tentokrát byl za moderátorským pultíkem slavný herec Marek Vašut, který vystřídal herce Tomáše Hanáka. „Nejsem umělec, jsem řemeslník. Módní přehlídky dělám běžně, to však neznamená, že si svou práci neužívám. I kamnář, který postaví pěkná kamna, má ze své práce dobrý pocit. Po těch letech už dokážu číst v obličejích, že se lidé snad nenudili a že jsem jim nelezl na nervy,“ řekl herec, který moderuje už přes třicet let.

Ředitelka školy považuje večer za úspěšný. „Jsme rádi, že tolik lidí přišlo podpořit nejen studenty naší školy, ale i celou akci, která je již několik let součástí kulturního života města,“ ohodnotila Blanka Čechová večer a dodala: „Potvrdili jsme slova emeritní primátorky Aleny Raškové, že Prostějov bylo, je a bude nadále město módy.“

Studenti představili své odvážné kolekce diváci mohli ocenit jejich profesionální prezentaci na přehlídkovém molu. K vidění byly různorodé kreace, od elegantních společenských šatů přes extravagantní tvorbu až po neotřelé návrhy studentů, kteří si mohli své práce srovnat se zkušenými návrháři.

„Po dlouhé době mě však zamrzelo, že už nejsem mlád. Bylo to osvěžující a je pěkné pozorovat kreativitu mladých lidí,“ komentoval Vašut.

Známý herec má k módě dlouholetý vztah. „Měl jsem tu čest poznat pana Vuittona, když v Praze otevíral obchod a pak mě pozval na otevření své vlajkové lodi na Champs-Élysées,“ vzpomíná Vašut.

Sám herec na začátku 90. let provozoval butik Nostalgie v Praze a účastnil se vyhlášených zahraničních přehlídek módy. „Na každé přehlídce jsou modely, které jsou čistě přehlídkové, ale taky ty, které se uplatní v každodenním životě. Já preferuji spíše ty druhé než umělecké kreace,“ okomentoval výstřední módu.

Studenty už příští týden čeká státní maturitní zkouška. „Snad nedoplatí na Doteky módy a úspěšně odmaturují,“ zavtipkovala na závěr ředitelka střední školy.

Jan Bílek