"Doufám, že hra nadchne turisty i místní obyvatele. Jde o jeden ze způsobů, jak ještě více poznat zdejší lokalitu a její historii," říká primátor František Jura.

Hra funguje i u sousedů

"Nejedná se o žádnou novinku. Skryté příběhy mají například v Olomouci, Přerově nebo Litovli. Myslím, že je to dobré, protože pokud přijede někdo na střední Moravu, tak může procestovat v jednom dni vícero měst," uvádí náměstkyně primátora Milada Sokolová.

S mobilem do historie

Aplikace funguje jednoduše. Případný účastník si vybere cíl výletu, do mobilu si stáhne připravenou misi s off-line mapou, audio nahrávkou příběhu a herními instrukcemi. V každém příběhu provází historická postava spjatá s daným místem.

Vybírá se jméno

"Na facebooku už jsem spustila anketu a přiznám se, že mě návrhy jmen moc nepřekvapily. Lidé sahají po známých osobnostech typu Wolkera, Husserla nebo Wichterleho. Jsou tam i náměty jako Matěj Rejsek nebo herci a herečky, kteří pocházejí z Prostějova," komentuje Sokolová a pokračuje: "Osobně si myslím, že by právě v Prostějově mohl vést příběhem Otto Wichterle. I když zde přespal František Josef nebo nedaleko byla bitva tří císařů, z nichž dva nocovali v Prostějově. Námětů je hodně."

"Každý příběh vypráví historická postava, která je spojena s daným místem a řeší nějaký malér nebo obtížný záměr. Na jednotlivých zastaveních účastníci pomáhají posunovat historii tím, že řeší úkoly, a za to získávají body. Na konci trasy si mohou udělat selfie s postavou, které pomohli," přibližuje prostějovská náměstkyně.

A co Král Ječmínek?

V současnosti hra nabízí 210 tras (příběhů). Olomouc má svého Mozarta, Přerova zase Jana Ámose Komenského. Mezi návrhy místních občanů se mimo výše zmíněné nabízejí například Král Ječmínek nebo Pavlína Pořízková.

"Náměty budou provozovatelům hry předány. Přislíbili nám, že jsou schopni ji spustit do dvou měsíců. Věřím tak, že na jaře už budeme moci vytáhnout paty z domu a zkusit si projít město," uzavírá Milada Sokolová.