Bouchání petard a střílení rachejtlí mají za následek vystresované psy a kočky, strachem se krčící děti. Prostějovští radní chtějí tomuto jevu v rámci zákona zamezit. Rozhodli se vydat Obecně závaznou vyhlášku, která by jasně stanovila, jak a kdy by se mohla zábavná pyrotechnika na území města používat. Prostějov se tak inspiruje u celé řady měst, podobné vyhlášky platí například v Liberci nebo Praze.

Používání zábavní pyrotechniky narušuje kvalitu života obyvatel města v důsledku hluku, znečišťování ovzduší a je často spojené s nepořádkem na veřejných prostranstvích.

„Vždy ovšem musíme zkoumat, zda určitou činnost lze považovat za činnost, jež by vůbec mohla narušit veřejný pořádek. Pokud se skutečně jedná o takovou činnost, musí město dále zkoumat, zda v konkrétních místních podmínkách města dosahuje tato činnost takové intenzity, aby ji bylo možné reálně považovat za potencionální ohrožení místního pořádku,“ vysvětlil postupy primátor František Jura.

Nadšenci ze Smržic se rozhodli společně s dětmi sázet stromy.
S dětmi sází stromy pro budoucnost, stát nyní rozdává peníze na výsadby

Četnost se zvyšuje

Cílem obecně závazné vyhlášky je zabezpečit ochranu před negativními jevy spojenými s užíváním zábavní pyrotechniky.

Nepořádek, smrad a hlavně abnormální hlučnost vadí většině Prostějovanů.

"Četnost používání zábavné pyrotechniky je v poslední době iritující. Lidé si zvykli používat ji při oslavě narozenin, svatby nebo prostě jen tak pro zábavu, aniž by si uvědomili, že tím mohou někoho obtěžovat. Pokud se podobná vyhláška chystá, vítám to s nadšením. Vadí to samozřejmě lidem a zejména maminkám s malými dětmi, které může taková rána pěkně vystrašit," sdělila Deníku Eva Pluskalová.

Jaký je přesný obsah chystané vyhlášky a jestli splňuje zákonné normy, posoudí Ministerstvo vnitra.

"Ještě před předložením do Zastupitelstva města Prostějova budeme návrh zasílat k předběžnému posouzení zákonnosti Ministerstvu vnitra ČR. Zákaz by se měl týkat všech sídlišť, parků a sadů. Výjimkou bude samozřejmě Silvestr," informoval primátor Jura.

Rekonstrukce ulic Plumlovská a Blahoslavova v Prostějově - 16. 10. 2019
Plumlovská jde do finále. Podívejte se, pokládá se asfalt. Kdy bude hotovo?

Mazlíčci v ohrožení

Nejvíce trpí při různých ohňostrojích domácí mazlíčci.

"Jakožto pejskařka musím říct, že mě používání pyrotechniky hodně obtěžuje. Psi slyší daleko lépe než my a některé zvuky jsou pro ně mnohem nejpříjemnější než pro člověka. Mockrát se mi stalo, že se pes tak lekl, že odmítal jít dál, schoval se do nejbližších dveří a já ho domů nesla. Nemluvě o tom, že se nevyvenčil. Celou dobu se třásl a lekal se pak úplně všeho," popisuje své zážitky Eva Pluskalová a přidává: "Nedivím se, když se pes někomu strachy vytrhne a uteče. Pes je nejlepší přítel člověka. Kdo ho nemá, nepochopí."

Zastupitelé zatím neví, co připravovaná vyhláška obsahuje.

"S námi to zatím nikdo nekonzultoval. Už se tomu ale nedivím, je to běžný postup Rady města. Upřímně jsem sám zvědavý, co vyhláška obsahuje," komentuje Aleš Matyášek, zastupitel za hnutí Na rovinu.

"Předložení Ministerstvu vnitra je rozumné. Ministerstvo ale vyhlášku posuzuje z hlediska zákonnosti. Pokud tam nebude jasně vymezeno, kde, kdy a jak se nesmí pyrotechnika používat, tak budeme mít samozřejmě připomínky," doplňuje opoziční zastupitel Matyášek.

Modré Regionovy postupně nahrazují žluté soupravy. Ranní křížení vlaků v Příkazech
Regionovy zmodraly. Vlaky v kraji dostávají nový vzhled, vylepší i vnitřek

Možnost výjimek

Rada může v některých případech udělit výjimky.

"Ve vyhlášce je zakotvena možnost udělit výjimku. Jedná se o používání pyrotechniky ve veřejných prostorech," uvedl primátor Jura a dodal: "Čerpali jsme z příkladu měst, které obdobné obecně závazné vyhlášky o regulaci používání zábavní pyrotechniky mají vydány. Jsou to například Liberec, Havířov, Vítkov, Jevíčko, Česká Lípa, Třebíč, Mikulov, Doksy, Lipno nad Vltavou, Pardubice, Frýdek Místek, Karviná, Praha 10.“

Pravidelné zasedání zastupitelstva se bude konat v úterý 5. listopadu. Právě schválení nové Obecně závazné vyhlášky bude jedním z důležitých bodů jeho programu.

Sázení mladých stromků a keřů ve Vrchoslavicích v sobotu 12. října 2019
Klobouk dolů! Ve Vrchoslavicích sázeli stromy důchodci i batolata