„Společnost koupila dva pozemky o celkové rozloze 73 tisíc metrů čtverečních a už minulý rok na nich měla vybudovat výrobní závod. Od svého záměru ale ustoupila,“ konstatoval náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že městská rada vypovězení smlouvy už schválila. Do výkupu parcel míní radnice investovat 30 milionů korun. „Je to stejná cena, za jakou jsme je firmě prodali,“ vysvětlil Pospíšil.

Firma se investice nevzdává

Firma, která se zabývá svařováním, ohýbáním a povrchovou úpravou trubek, však má zájem v průmyslové zóně zůstat a chce se s vedením města dohodnout.

„Náš zájem investovat peníze do stavby nadále trvá, je jen otázkou, kdy budeme schopni závod vybudovat. Věřím, že se s městem dohodneme,“ vyjádřil se Vladimír Machát ze společnosti Modřany Power.

Společnost oznámila záměr postavit v Prostějově závod v roce 2008. Investice do továrny, která měla lidem nabídnout sto padesát pracovních míst, odhadl management tehdejší společnosti na 700 až 750 milionů.

„Při propočtech jsme vycházeli z boomu poptávky po energetických zařízeních v letech 2006 a 2007, v následujících letech ale bylo obtížné peníze získat,“ podotkl Vladimír Machát.

Milionové penále

Protože strojírenská firma nedodržela podmínky smlouvy, magistrát po ní bude požadovat penále. Ty se pohybují v řádech milionů. „Společnost nezkolaudovala v daném termínu závod, takže jí nyní běží penále ve výši 1,45 milionu korun,“ spočítal náměstek primátora Jiří Pospíšil. Podniku však hrozí pokuta daleko vyšší.

„Pokud neprokáže, že úvěry na zastavené pozemky nevyužila pro jiné účely než na výstavbu závodu, měla by uhradit další čtyři miliony korun,“ doplnil Pospíšil.

V případě, že se Modřany Power s městem nedomluví, nevylučuje magistrát ani řešení soudní cestou.

Zájemci o pozemky existují

Radnice už má na pozemky v průmyslové zóně nové zájemce.

„Existuje zhruba šest investorů, kteří mají zájem okamžitě investovat,“ potvrdil Jiří Pospíšil. Z jakého oboru firmy jsou či kolik pracovních míst nabídnou, to radnice nezveřejnila. „Zatím k tomu nebudeme poskytovat bližší informace,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Průmyslová zóna začala v Prostějově vznikat ve druhé polovině 90. let. Město investovalo do výkupu pozemků 83,4 milionů korun a do výstavby přístupových komunikací a inženýrských sítí 50 milionů. Následným prodejem investorům získala radnice 216,4 milionu. (ham, čtk)