Definitivní podobu studie by měli radní dostat do rukou v nejbližších dnech. Samotný místostarosta Pospíšil už po shlédnutí předběžných návrhů dospěl k názoru, že nová budova daleko předčí současný Společenský dům.

Stále však není jasné, kolik za novostavbu město zaplatí, ani kde bude stát. Rozhodně to však nebude v prostoru mezi kostelem a Wolkerovou ulicí, kde nyní slouží Společenský dům (Kasko). O pozemky v této lokalitě pro stavbu nové tržnice a společenského centra se totiž vedení města definitivně připravilo vlastní „neaktivitou“ v závěru loňského roku.

„Návrhy na umístění budou součástí studie. Jakmile materiál budeme mít, předložíme jej k připomínkování veřejnosti. Uvítáme také další návrhy na možné umístění společenského centra, přičemž je zařadíme do seznamu a budeme vybírat i z nich,“ ujistil Jiří Pospíšil.

Aktivisté se nevzdávají

Zatímco radní a zastupitelé mají záležitost s bouráním Společenského domu za definitivně vyřízenou, aktivisté kolem Jana Navrátila stále bojují za jeho zachování. Jejich žalobu na zneplatnění smlouvy mezi Prostějovem a investorem, firmou Manthellanem, soud sice zamítl, odpůrci bourání se však odvolali k vyšší instanci.

„Je to běh na dlouhou trať a Manhtellan má dobré právníky. Prior se k odvolání nakonec z určitých důvodů nepřidal, jak odvolací soud dopadne, nevíme, ale hlavně se to nesmí vzdát. Nesoudím se s městem, ale pro město. Ať si sáhne každý do svědomí, jestli ví, jakou hodnotu si necháme zbourat,“ vyjádřil se Jan Navrátil.

Ples místo před radnicí přímo v Kasku

Minulý rok zaujaly veřejnost plesy před radnicí, které aktivisté pořádali jako happening na záchranu Společenského domu. Letos bude ples jen jeden a přesune se právě do prostor, které mají podle vedení města přestat za dva roky existovat. Tanečníci by se měli v sále sejít poslední den v březnu a uzavřít tak plesovou sezonu ve městě.

„To víte, už nejsme nejmladší, ani já, ani taneční mistr Jiří Šindler, a tak budeme raději tančit v tom nejlepším sále v širokém okolí. Aby to ovšem náhodou nebyl vůbec poslední ples v Kasku,“ komentoval s úsměvem přesun protestního bálu do Společenského domu Jan Navrátil.

O tržnici má město zřejmě jasno

Na místě tržnice a Společenského domu má vyrůst obchodní centrum zcela podle představ soukromého investora. Sál i trh budou muset jinam. Zatímco s umístěním sálu radní zatím tápou, o nové tržnici mají, zdá se, jasno. Vznikne podle všeho poblíž Kavárny u Kocourka v Úprkově ulici.

„Máme k dispozici prostor o rozloze osmi set metrů čtverečních. Myslím si, že pro prodej zemědělských produktů od drobných pěstitelů tu bude vyhovující,“ nechal se už před časem slyšet místostarosta Jiří Pospíšil.

Předpokládaná rozloha je však ve srovnánís tou současnou o polovinu menší. Město deklaruje, že trhovce o možnost prodávat zeleninu nepřipraví.

„Nová tržnice musí být připravena ve chvíli, kdy padne ta stará,“ ubezpečil Pospíšil. (pam)