„Kácení nemocných stromů nebo stromů, které ohrožují zdraví obyvatel, mi nevadí. Naopak jsem proti bezdůvodnému kácení. Dneska se často stává, že vidíš strom starý desítky let, který se kácí „prostě proto"," vysvětluje Prostějovan Lukáš Komárek.

Podobným úkazům zamezila a naopak poskytla jasný plán Strategie rozvoje zeleně v Prostějově. Materiál by se měl zabývat výsadbou a podobou například parkové zeleně ve městě.

„Bude zde popsaný stav zeleně či výsadby. Dokument bude zastupitelstvu předložený na červnovém zasedání," sdělila náměstkyně primátora Ivana Hemerková s tím, že jde o základ.

„Jedná se o základ a z tohoto materiálu pak budou vycházet konkrétní kroky," dodala.

Opozice chce koncepci

Opozice už podle zastupitele za Změnu pro Prostějov Jana Navrátila dvakrát žádala koncepci, podle které by se výsadba i kácení řídily.

„Na základě masivního kácení, které se v poslední době dotklo například Tylovy ulice či Sídliště svobody, žádala opozice na zastupitelstvu dvakrát o nějakou koncepci zeleně. V komisích se nyní začíná projednávat jednadvaceti stránkový materiál. Připravil ho odbor životního prostředí, který má ale na stav stromů v Prostějově minimální vliv. Tuto aktivitu magistrátu přesto vítám," sdělil opoziční zastupitel Jan Navrátil s tím, že jde o šanci pro stromy.

Ví vedení města, kde se kácí?

Jak dodal, ke stavu zeleně ve městě má své výhrady.

„Mělo by se do budoucna hledět na dodržování územního plánu. Někdy se z tohoto zbytečně ustupuje a zeleň pak není v místech, kde by být měla nebo i musela," řekl Jan Navrátil.

„Občas mi přijde, že vedení města samo neví, kde se kácet bude a co se se zelení v Prostějově děje. Například mi paní náměstkyně Hemerková tvrdila, že se letos už nic kácet nebude a nedlouho po té šly k zemi stromy v Tylově ulici. Buď o tom nic nevěděla, a to je špatně, nebo o tom naopak věděla. To by bylo ještě horší," vyjádřil se Jan Navrátil.

Sází se více, než kácí, říká Hemerková

Ivana Hemerková naopak argumentuje tím, že se ve městě více sází, než kácí.

„Není to domněnka, ale fakt. Čísla jsou v tomhle směru neúprosná. Různé typy zeleně mají různá kritéria a nemůžeme očekávat, že například stromy v parcích budou donekonečna růst a životaschopné," uvedla Ivana Hemerková.

Veřejnou diskuzi vzbudilo hned několik kácení na začátku letošního roku. Kromě Tylovy ulice šly stromy k zemi i na Sídlišti svobody či v Kolářových sadech. Magistrát upozornil, že v některých případech kácení neobstarává, v jiných zase byli lidé dopředu informovaní a mohli se zúčastnit veřejné diskuze. O tu, která se týkala situace v Tylově ulici však podle Ivany Hemerkové nebyl zájem.

„Do budovy reálného gymnázia, kde se setkání mělo konat, dorazili za veřejnost jen dva lidé," řekla.

Na magistrát se přitom obracejí i lidé, kteří chtějí nechat stromy kolem svých domů pokácet. V případě Krasické ulice, kde devatenáct lidí sepsalo petici za pokácení javorů, však neuspěli. Rada města jejich žádost zamítla.