Tito lidé budou mít co dělat, aby přežili několik měsíců bez peněz. Zaměstnavatel jim totiž dlužnou částku nedá a úřad práce jim prý pomůže až v srpnu.

„Nevíme, co nám dovolí naše finanční možnosti, pravděpodobně však zůstane vyplacení dubnové mzdy i odstupného na úřadu práce,“ potvrdil Jan Hudeček, jeden ze tří jednatelů firmy Pro Len Ivanovická.

Propuštění musí čeka na pomoc úřadu práce až do srpna

Úřad práce však začne situaci řešit až v době, kdy lidem vyprší výpovědní lhůta.

„To bude jedenatřicátého července,“ řekla Jana Žubková z Němčic nad Hanou, zaměstnankyně Pro Lnu.

Jí i propuštěným kolegyním pak pracovní úřad dlužnou částku vyplatí a bude ji následně vymáhat po firmě.

„Do té doby budu bez peněz. Podporu v nezaměstnanosti mi dřív než v srpnu nedají, brigádu se mi nedaří sehnat a na sociální dávky nemám nárok, protože žiji s manželem, který vydělává,“ řekla Žubková.

Iva Hrazdílková, mluvčí ombudsmana radí:

„Pokud společnost zaměstnancům neposlala výplatu a uplynul termín její splatnosti, pak mají právo zrušit pracovní poměr okamžitě, i když jim běží výpovědní lhůta,“ upozornila mluvčí.

Poté se tito lidé mohou evidovat jako žadatelé o zaměstnání na úřadu práce.

Na vyškovském ÚP, který bude záležitost řešit, nebyl včera k zastižení jediný kompetentní člověk, který by se k problematice vyjádřil.

Zaměstnanci toho prostějovského si nepřáli být v souvislosti s ivanovickou firmou citováni v tisku.

Pro Len o zavření jiných podniků zatím neuvažuje

Jednatel Pro Lnu Jan Hudeček řídí i další společnosti.

„Neuvažujeme, že bychom zavřeli jiné podniky, přestože stavy zaměstnanců redukujeme,“ reagoval Hudeček. Důvodem krachu Pro Lnu je podle jeho slov ekonomická krize.