Zataženo, občas trakaře. Obavy organizátorů tradiční cyklo turistické akce se potvrdily. Na start sobotní Smržické šlapky dorazilo něco okolo padesátky účastníků, což je v jednadvacetileté historii akce smutný rekord.

"Čtrnáct dní příprav není žádná sranda, počasí ale člověk neporučí. Svatý Petr asi nemá rád šlapky…," s úsměvem glosoval hlavní organizátor Zdeněk Balcařík.

Celonoční déšť a prudké ochlazení sice odradilo většinu avizovaných účastníků, ale přece jenom se na start postavilo několik otrlejších cyklo turistů.

"Přijel jsem z Čelechovic na Hané. Počasí opravdu stojí za prd, ale donutil jsem se. Původně jsem chtěl jet 58 kilometrů, ale pojedu tu kratší. Snažím se jezdit každý rok," komentoval Ondřej Výmola.

Navzdory nepřízni živlů, se našli i borci, kteří zvolili nejdelší trasu na Praděd a zpátky.

"Dorazil jsem z Brodku u Konice. Pro mě je důležité to zvládnout, o čas mi nejde. Sice má nahoře pršet, ale nejsem z cukru, nerozpustím se," nechal se slyšet Miroslav Petrák, jenž si dal za cíl zdolat nejdelší trasu v čase okolo osmi hodin.

Dělají to kamarádi, musím je podpořit

Jedním z nejstarších účastníků byl i Vít Helia z Prostějova.

"Jezdím šlapku tradičně. Dělají to kamarádi, tak je musím podpořit. Počasí mi nevadí, zajedu si 38 kilometrů po silnici," říkal sedmasedmdesátiletý sportovec a dodal: "Starší nepřijeli kvůli zdraví a mladí jsou lénci."

Z blízkých Čelechovic dorazila i dvojice kamarádů Zdeněk Smolka a Tomáš Novotný.

"Vůbec jsme neuvažovali, že bychom nejeli. Žádný živel nás neodradí, jedeme nejdelší trasu MTB, pláštěnky máme," hlásili před startem parťáci z Čelechovic.

Organizátoři byli tentokrát početně v převaze nad trousícími se účastníky.

"Bohužel asi zapíšeme smutný rekord. Zatím je nejvíce lidí zapsaných na pěší trase, kterou jsme vypsali poprvé. Loni nám pršelo také, ale nakonec bylo přes tři sta lidí. Tentokrát to už tak optimisticky nevidím. Rozhodně nás to ale neodradí, příští rok zase," uzavřel Zdeněk Balcařík z pořádajícího klubu Českých turistů Smržice.