Důvodem je aktuální zmražení Regionálního operačního programu – strukturálního fondu Evropské unie.

„Pokud bychom peníze nedostali, znamenalo by to pro nás velký problém. Stále však věříme, že vše dobře dopadne,“ sdělila ředitelka Charity Prostějov Marie Schwarzerová.

Charita chce během příštího týdne vypsat výběrové řízení na stavební firmu, která provede rekonstrukci budovy. Projekt je v tuto chvíli v takové fázi, že jeho pozastavení by charitě způsobilo velmi vážné problémy.

„Jenom zpracování technické dokumentace nás stálo milion korun. Tyto peníze jsme sehnali od dárců a byly určeny právě na projekt rekonstrukce,“ uvedla Marie Schwarzerová.

Likvidační škrty

Důvodem komplikací je rozhodnutí vlády zmrazit spolufinancování zmíněných projektů.

„Vybrané projekty jsou hrazeny z 85 procent z peněz Evropské unie, dalších 7,5 procent rozpočtu je hrazeno státem. Právě tato částka, kterou již stát nechce kvůli úsporným opatřením přispívat, může naplánované projekty ohrozit. Zatím se hledají různé varianty řešení, jak chybějící částku nahradit. Jasno by mohlo být na konci září,“ uvedla mluvčí Úřadu Regionální rady Olomouc Renata Škrobálková.

Právě pro projekty neziskových organizích by mohly být státní škrty likvidační.

„Nemáme jinou šanci stavbu Marty dofinancovat než právě z rozpočtu ČR. Pokud by stát rozhodl nepřispívat k penězům od EU, musela bych si o peníze zažádat přímo na ministerstvech,“ zauvažovala Marie Schwarzerová.

Zoufají si i v Protivanově

Pozastavení přidělování peněz z Ropu by zkomplikovalo i rekonstrukci sokolovny v Protivanově, která je dlouhodobě v havarijním stavu. „Pokud peníze nedostaneme, tak sokolovnu asi budeme muset nechat spadnout,“ nechal se slyšet Josef Ošlejšek, hospodář protivanovského Sokola.

Protivanovskéhý Sokol ve spolupráci s obcí žádal o dvacet milionů z Ropu v květnu letošního roku. Peníze by přitom posloužily na nejnutnější opravy. Navíc v Protivanově není žádná jiná budova, kde by se plesy a jiné kulturní akce mohly v tuto chvíli pořádat.

„Sokolovna bývala dřív hodně vytížená. Poslední akce, kterou byl Horácký ples, se tu však konala před dvěma roky. Od té doby musí lidé z Protivanova za zábavou dojíždět do Malého Hradiska,“ posteskl si Josef Ošlejšek.

Kromě těchto projektů mělo z téhož programu směřovat například čtyřicet šest milionů na vybudování Kongresového sálu ve čtyřhvězdičkovém hotelu Eroplán v Rožnově pod Radhoštěm či více jak sto dvacet milionů korun směřujících soukromé společnosti Sport area a.s. na dobudování a zkvalitnění služeb golfového hřiště ve Vésce u Olomouce.